WordPress Alt Tema (Child Theme) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Merhabalar, bu yazımızda WordPress alt tema (child theme) nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır sorusuna cevaben güzel bir makale hazırladık.

Normalde temanın orijinal dosyalarında değişiklik yaparsanız, yarın öbür gün temanın güncel bir sürümü çıktığında ve mecburen güncelleme yaptığınız zaman yaptığınız değişiklikler kaybolur. Tabii ki güncelleme öncesinde temanın yedeğini almak da geçici bir çözüm olabilir.

Günümüzde WordPress için üretilen temaların büyük bir çoğunluğu Child Theme isimli bir alt tema klasörü oluşturuyor. Bu alt tema sayesinde kullandığınız temayı kişiselleştirebilir yani kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

Kullandığınız temanın bir yedeğini alıp alt tema klasöründe bu yedeği tutabilirsiniz. Böylece bu alt tema klasöründe tema dosyalarında yaptığınız değişiklikler güncellemeden etkilenmez ve olduğu gibi korunur.

WordPress Alt Tema Oluşturma

Child Themify adlı ücretsiz WordPress eklentisini yükleyerek kolayca alt tema yapabilirsiniz. Eklentiyi buraya tıklayarak yükleyin.

Ardından Görünüm > Temalar > Create a Child Theme yolunu izleyin.

Açılan sayfada Select a parent theme kısmından ana temayı seçin.

Name your child theme kısmından alt temaya bir isim verin.

Sonrasında alt taraftaki Create Child Theme butonuna basın.

Dilerseniz öncesinde Show advanced fields seçeneğine tıklayarak gelişmiş seçenekleri açabilirsiniz. Aşağıdaki resimde gelişmiş seçenekler gösterilmiştir.

Bu seçeneklerden olmasını istediğiniz unsurların kutusunu işaretleyip ardından create child theme butonuna basabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi