WordPress Dosya Yükleme Boyutu Arttırma Sınırı Kaldırma

Merhabalar, bu yazımızda WordPress dosya yükleme boyutu arttırma ve sınırı kaldırma konusunda sizlere yardımcı olacağız. Bildiğiniz gibi WordPress platformu bazı güvenlik gerekçelerinden dolayı dosya yükleme boyutuna kısıtlama getiriyor fakat üst sınır çok küçük olduğu için pek çok blog sahibine yetmiyor. Dolayısıyla boyutu yükseltmek istiyor ama bunu nasıl yapacağını bilmiyorlar. Endişeye gerek yok, aşağıda kısaca gösteriyoruz.

WordPress resim, video, doküman ve program yükleme sınırı nasıl kaldırılır?


Bunun için öncelikle FileZilla gibi ücretsiz ve Türkçe olan bir FTP programını buradan indirip bilgisayara kurun.

Kurulumun ardından ftp kullanıcı adınız ve şifreniz ile Filezilla üzerinden web sitenizin kök dizinini açın. Bu kök dizin genellikle Public_Html isimli klasör olmaktadır.

Not: Eğer sonradan değiştirmediyseniz, ftp kullanıcı adı ve şifreniz, Cpanel veya WHM’ye girerken kullandığınız kullanıcı adı ve şifre ile aynıdır.

Açtığınız public_html klasörünün içindeki htaccess isimli dosyayı masaüstüne indirip not defteriyle açın. Dilerseniz Notepad++ gibi daha gelişmiş bir doküman düzenleme programını tercih edebilirsiniz.

Açtığınız htaccess dosyasının en altına aşağıdaki kodları kopyalayıp yapıştırın.

#Change upload limits
php_value memory_limit 999M
php_value post_max_size 999M
php_value upload_max_filesize 999M
php_value max_execution_time 900
#Change upload limits end

Burada yüklenecek dosyanın maksimum boyutunu 999 MB olarak ayarladık. Dilerseniz 999M yerine, size uygun olan başka bir değer de girebilirsiniz.

htaccess dosyasındaki değişiklikleri korumak için klavyeden Ctrl+S tuşlarına basarak kaydedin. Alternatif olarak sol üst köşedeki Dosya menüsünü açıp Kaydet seçeneğine de tıklayabilirsiniz.

Kaydettikten sonra htaccess dosyasını yeniden public_html klasörüne atın ve bir pencere açılıp da üzerine yazılsın mı diye sorarsa, üzerine yaz (overwrite) seçeneğine tıklayın.

Şimdi WordPress sitenizi web tarayıcıda kapatın ve yeniden açın. Ardından boyutu büyük bir dosyayı yüklemeye çalışın. Artık sorunsuz olarak yüklediğinizi göreceksiniz. Hayırlı olsun.


Yayımlandı

kategorisi