WordPress Eski Sürüme Geçme Eski Sürümleri Yükleme İndirme

Downgrade-WordPress.jpg (400×400)

WordPress Upgrade = Sürüm Yükseltme, Son Sürüme Güncelleme

WordPress Downgrade = Sürüm Düşürme, Eski Sürüme Güncelleme (Geri Yükleme)

Bu yazıda Downgrade işlemini açıklayacağım:

WordPress blog sitenizi en son sürüme güncelledikten sonra siteniz açılmadıysa, hata verdiyse, uyumsuz olan temanın tasarımı bozulduysa yada uyumsuz eklentileri çalışmıyorsa, ilk başta yapılacak en mantıklı şey eski sürüme geri dönmektir.

Tekrar eski sürümü yüklemek için öncelikle tüm eski WordPress sürümlerinin indirme linklerinin yer aldığı bu sayfadan istediğiniz sürümü bilgisayara indirin.

Öncelikle WP-DB-Backup eklentisiyle veritabanının yedeğini almakta fayda var. Fakat tercih size kalmış.

İlk olarak tüm eklentileri pasif yapın.

wordpress-eklenti-etkinsizleştir

FileZilla gibi ücretsiz ve Türkçe bir FTP programını kullanarak sitenizin WordPress dosyalarının olduğu yere yani public_html klasörüne gidin. Buradaki wp-admin ve wp-includes yazan iki klasörü silin ama diğerlerini silmeyin. Hele hele wp-content yazan klasöre sakın dokunmayın sonra fena olur. Çünkü siteye yüklediğiniz tüm resimler ve dosyaların yanı sıra temanızın ve kullandığınız eklentilerin dosyaları wp-content klasörü içinde yer alıyor. Bu yüzden kesinlikle bunu silmeyin.

wordpress-downgrade

Az önce internetten indirdiğiniz eski sürüm WordPress dosyalarını eğer zip arşivi içindeyse masaüstünde bir klasöre çıkartın ve içerisindeki wp-content klasörünü sildikten sonra geri kalanları olduğu gibi ftp programı üzerinden sitenizin ana dizinine aktarın. Böylece wp-content hariç diğer tüm dosya ve klasörlerin eski sürümünü sunucuya yüklemiş oluyoruz. Yani az önce sildiğiniz klasörlerin bulunduğu bölüme atarak bu dosyaların eski sürümünü geri getirmiş oluyoruz.

Eğer “üzerine yazılsın mı” şeklinde bir soru sorarsa evet diyerek kabul edin.

Son olarak WordPress yönetim panelini açın ve “Veritabanını Güncelle” yi tıklayın, daha sonra “devam” diyerek giriş yapın.

Yapacağınız işlemi olabilecek en kısa ve öz bir şekilde aşağıdaki resimde açıklamaya çalıştım:

2016-04-06_06-05-13

Hayırlı olsun, artık arzu ettiğiniz eski sürümü yüklemiş bulunuyorsunuz.


Yayımlandı

kategorisi