WordPress SSL Kurulumu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Merhabalar, bu yazımızda WordPress SSL kurulumu nasıl yapılır diye soranlar için mükemmel bir resimli anlatımla yardımcı olmaya çalışacağız. Bildiğiniz gibi artık Google arama motoru SSL kullanımına çok büyük bir önem veriyor ve bunu da arama sonuçlarına yansıtıyor. Ayrıca SSL kullanmayan siteleri güvenilmez olarak gösteriyor.

Dolayısıyla artık başarılı ve güvenilir olmak isteyen her web site mutlaka SSL kullanmak zorunda. Ama bazı istisnalar kaideyi bozmaz. Mesela Hürriyet ve Milliyet gibi gazeteler SSL kullanmaz. Fakat onların durumu arama motoru başarısı, SEO ve reklamlarla alakalıdır.

SSL nasıl satın alınır? Ayarları nasıl yapılır?


Öncelikle hosting firmanızdan ücretini ödeyerek bir SSL satın alın. Her domain (alan adı) için ayrı bir SSL hizmeti satılır. Fakat bazı hosting firmaları SSL hizmetini paket içerisine dahil ederek ücretsiz olarak sunuyor.

Kendi hosting firmanızdan SSL aldığınız için onlar tüm gerekli ayarları C-Panel/VHM Panel üzerinde yapıyorlar.

Siz ise sadece WordPress yönetici panelinde küçük bir işlem yapacaksınız.

WordPress sitesine SSL nasıl kurulur?


Öncelikle WordPress yönetici paneline giriş yapın ve aşağıdaki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen Ayarlar menüsüne tıklayın.

Açılan sayfada 2 numaralı ok ile gösterildiği gibi her iki alandaki http yerine https yazın. Yani sonuna bir tane s harfi ekleyin.

Ardından en alttaki Değişiklikleri kaydet yazan butona tıklayın.

WordPress kodlarını değiştirmekle uğraşmak yerine dilerseniz, eklenti yükleme sayfasını açarak Really Simple SSL isimli eklentiyi yükleyin.

Bunun için yönetici panelinde soldaki menüden Eklentiler > Yeni ekle yolunu izleyin. Açılan sayfada alttaki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen sağ üst köşedeki arama alanına Really Simple SSL yazıp aratın ve 2 numaralı ok ile gösterilen Hemen yükle butonuna basarak yükleyin. Ardından eklentiyi etkinleştirin.

Eklentiyi aktif hale getirdikten sonra Ayarlar > SSL sayfasına gelin ve Reload over HTTPS yazan butona basın.

Böylece tüm işlemleri otomatik olarak arka planda hallediyor. Size yapacak bir şey kalmıyor. Hayırlı olsun arkadaşlar. Eğer yapamadığınız, takıldığınız bir yer olursa veya sormak istediğiniz bir konu varsa, lütfen yorum yazarak bize bildirin. Ücretsiz olarak WordPress platformuyla ilgili teknik destek veriyoruz. Sizlere yardımcı olmaktan mutlu oluruz.


Yayımlandı

kategorisi