Ana Sayfa Teknoloji Website ve Web Tasarım WordPress Yazı İçinde Bulma ve Değiştirme İçin SQL Kodu

WordPress Yazı İçinde Bulma ve Değiştirme İçin SQL Kodu

887
0

2017-03-12_01-05-19

Merhaba arkadaşlar, bugün bir ihtiyaçtan dolayı epey araştırarak öğrendiğim bir kodu sizlerle paylaşmak istiyorum. Diyelim ki, WordPress yazıların içerisinde bir kelimeyi veya sözcük grubunu arayıp bularak, otomatik bir şekilde başka bir kelime veya kelime grubuyla değiştirmek istiyorsunuz. Yani bu işlemleri eklenti ile değil de, veritabanı içerisinde SQL kodlarıyla yapmak istiyorsunuz. Bunun için öncelikle MYSQL sayfasını ziyaret edip, web sitenizin veritabanı erişim bilgileriyle giriş yapmanız gerekiyor. Ardından sitenizin veritabanını seçin ve en üstteki sekmelerden SQL seçeneğine tıklayın. Açılan SQL penceresine aşağıdaki kodu yazın.

2017-03-12_00-59-17

Burada Text to find kısmına aradığınız kelimeyi yazın. Text to replace with yerine ise değiştirmek yani eklemek istediğiniz kelimeyi (yada kelime grubunu) yazın. Ardından Git butonuna tıklayarak SQL kodunu çalıştırın.

Böylece wp_post tablosundaki post_content alanında yani yazılarınız içerisinde arama yapacak ve aradığınız kelimeyi bulursa eğer otomatik olarak değiştirmek istediğiniz kelimeyle değiştirecektir. Bu kod içindeki post_content yerine post_title alanını yazarsanız, yazılarınız içinde arama yapmak yerine, yazı başlığı içinde arama ve değiştirme işlemini gerçekleştirecektir.

Aslında bu işi yapan Search And Replace gibi eklentiler de mevcut. Fakat bazen çok sayıda yazı üzerinde işlem yaparken yarıda kalabiliyor veya farklı problemler çıkabiliyor. SQL üzerinden yapılan işlemler eğer dikkatli davranılırsa kesin ve mükemmel sonuç verir. Fakat işlem yapmadan önce yedek almanız bence çok faydalı olacaktır. Mümkünse yedek almayı ihmal etmeyiniz.

Önceki İçerikFotoğrafları Otomatik Güzelleştirmek İçin Ücretsiz Online Site
Sonraki İçerikWindows.Old Klasörü Nasıl Silinir? Kesin ve Kolay Yöntem

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz