Ana Sayfa Eğitim Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar? Çalışma Alanları

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar? Çalışma Alanları

23
0

Merhabalar, bu yazımızda yazılım mühendisi ne iş yapar diye merak edenler için yazılım mühendislerinin çalışma alanları hakkında sizlere yardımcı olacağız.

Yazılım Mühendisi Nedir? Kimdir?


Genellikle üniversitelerin yazılım mühendisi bölümlerinden mezun olurlar.

Kullanıcıların ihtiyaçlarını öğrenip bunları göz önünde bulundurarak analiz ettikten sonra, bu ihtiyaçlara uygun bir şekilde bilgisayar yazılımı yada bilgisayar sistemi dizayn eder, kodlar, testlerini gerçekleştirir ve güvenliğini sağlar.

Yazılım mühendisi unvanının yanı sıra; bir yazılım mühendisi sistem analisti, sistem mühendisi, tasarım mühendisi, web tasarım ve program uzmanı, bilişim teknolojileri uzmanı, uygulama programcısı, veri yönetimi unvanı ile çalışabiliyor.

Ayrıca yazılım mühendisleri, bilgisayar programcılarına gereken kodu nasıl yazacaklarını gösterir.

Bazı yazılım mühendisleri kod yazımında ustadır ama bazıları kod yazamaz. Yine de her yazılım mühendisi, programcılarla iletişim kurmak adına iyi seviyede programlama beceresine sahip olmalıdır. Hatta iki veya daha fazla programlama diline hakim olması iyi olur.

Kısacası bir yazılım mühendisi; ağ kontrol sistemi, yazılım işletim, bilgisayar oyunu ve iş uygulaması gibi sistemleri tasarlayıp geliştirir.

Yazılım mühendisleri nerelerde çalışır?


Bir yazılım mühendisinin en çok çalıştığı alanlar aşağıda listelenmiştir.

Bilgisayar ağlarıyla alakalı firmalarda uygulama elemanı olarak çalışabilir, sistem mühendisliği yapabilir, elektronik cihaz üreten firmalarda uygulama mühendisi olabilir, akademik ve askeri kurumlarda çalışabilir, kendi işyerini kurabilir.

Önceki İçerikTwitter güvenlik nedeniyle kilitlendi ise kesin çözüm!
Sonraki İçerik0x80070422 Hatası Çözümü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz