Ana Sayfa Sosyal Medya YouTube Mu Twitch Mi? YouTuber’lar Neden Twitch’e Geçiyor?

YouTube Mu Twitch Mi? YouTuber’lar Neden Twitch’e Geçiyor?

15
0

Merhabalar, bu yazımızda YouTube mu yoksa Twitch mi daha iyi sorusuna detaylı yanıt veriyoruz. YouTube ve Twitch karşılaştırmasında hangisi ön plana çıkıyor? Artıları ve eksileri nelerdir?

Türk YouTuber’lar neden YouTube’dan Twitch’e geçiş yapıyor? Acaba YouTube’u bırakıyorlar mı, yoksa ekstra bir alana daha giriş yaparak gelirlerini arttırmaya mı çalışıyorlar? İşte cevaplar…

Bana göre bu geçişin en önemli sebebi son zamanlarda YouTube’da yaşanan ciddi sıkıntılar olsa gerek. YouTube eskiden çok daha kolay bir platformdu fakat şu sıralar oldukça zorlaştı diyebilirim.

Mesela bildirim gitmemesi ve önerilen videolara çıkamama bunlar arasında en önemli sorunlar diyebilirim.

Dolayısı ile pek çok YouTuber’ın izlenme sayıları düşüyor ve dolayısıyla gelirleri de aynı oranda düşmeye devam ediyor.

Aklıma gelen bir diğer sorun ise sarı dolar işareti. Son zamanlarda pek çok YouTuber bu sarı dolar işaretinden şikayetçi.

Peki nedir bu sarı dolar diye soracak olursanız, kısaca açıklamama izin verin. Eğer bir videoda YouTube kurallarına aykırı bir durum tespit edilirse o video sarı dolar yiyor ve videonun yayınlandığı ilk gün boyunca bu videodan hiç para kazanamıyor. Yani en ufak bir hata bile yapılsa sarı dolar işareti kaçınılmaz oluyor.

Gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra başvuru formunu doldurup yollayarak ve gerekli  manuel incelemenin ardından eğer olumlu karşılanırsa videodan tekrar para kazanmaya başlıyor ama çok önemli bir gelir kaybı yaşadıkları aşikar. Çünkü bir video en çok ilk gün izleniyor.

Eğer YouTube videosunda bir argo kelime geçirirseniz, sarı dolar yeme riskiniz epey artıyor ve videoya harcadığınız emeğe yazık oluyor.

Son zamanlarda YouTube’da sadece eğlence tarzı videolar çok fazla izleniyor. Onun dışında oyun videosu çekenler veya diğer tarzda video çekenler istedikleri izlenme sayısına bir türlü ulaşamıyor. Dolayısıyla bundan dolayı Twitch platformuna ciddi miktarda bir geçiş söz konusu.

Bunların dışında söyleyebileceğim son şey ise Twitch platformunun ödeme sisteminin YouTube’a göre daha iyi olması.

Bildiğiniz gibi YouTube aylık para ödemesi yapıyor. Fakat Twitch platformunun bağış sistemi çok gelişmiş durumda. Sizi izleyenler size bağış yapıyor ve günün sonunda paranızı hesabınıza aktarabiliyorsunuz. Yani günlük para kazanmanız mümkün.

Bunun dışında Twitch platformunun haftalık (her salı günü) ödeme yaptığını belirtelim.

Tüm bunlara rağmen YouTube’dan Twitch’e geçiş yapanların tamamen YouTube’u bırakacağını hiç sanmıyorum. Her iki platforma da videolarını yükleyerek daha fazla para kazanmak isteyeceklerini zannediyorum.

Önceki İçerikYouTube Vergisi Ne Kadar ve Nasıl Ödenir? 2019-2020 (Güncel)
Sonraki İçerikYazılımcılar Kaç Para Kazanıyor? Aylık Maaşı 2019-2020

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz