YouTube Video Çözünürlüğü ve SEO İlişkisi

Merhabalar, bu yazımızda YouTube video çözünürlüğü ve seo ilişkisi hakkında sizlere yardımcı olacağız. Bildiğiniz gibi YouTube kanalına eklenen videoların üst sıralarda görünmesi ve başarılı olması için, bazı kurallara uyulması gerekiyor ve bu kurallara biz SEO diyoruz.

Bugüne kadar pek çok SEO makalesi okudum ama bunların %99’unda hep bir şeyin atlandığını fark ettim: video çözünürlüğü.

Acaba video çözünürlüğü SEO’yu nasıl etkiliyor? Videonun üst sıralarda görünmesi ve daha çok kişi tarafından izlenmesini etkiler mi veya ne kadar etki eder?

Mesela bir videonun en iyi çözünürlük seçeneği HD ise, diğer yandan kendisine rakip olan bir videonun en iyi çözünürlük seçeneği FHD (Full HD) ise acaba hangisi daha başarılı olur? Evet tahmin etmek hiç de zor değil. Tabii ki daha kaliteli olan daha iyi sonuç alacaktır. Çünkü söz konusu video olduğu zaman, insanlar için görüntü kalitesinin ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu Google bizden daha iyi biliyor.

Hatta insanlar YouTube’da video ararken kullandığı filtrelerde HD yerine FHD seçeneğini işaretlediği için belki de sizin videoyu hiç görmeyecekler.

Bir videoda hem düşük hem de yüksek çözünürlük seçeneğinin olması çok mühimdir. Çünkü internet çekim gücünün farklı olduğu yerlerde rahatlıkla izlenmesine imkan verir.

Elinizden geliyorsa 4K çıktı veren render programlarını kullanın. Bunu başaramıyorsanız, en azından 1080p çözünürlükten daha aşağıya düşmeyin. Aksi takdirde insanlar videonuzu açtığı zaman görüntünün kötü olduğuna kanaat getirerek hemen kapatabilir ve alternatiflere göz atabilir. Çünkü insanların gözü artık yüksek çözünürlükte kaliteli videolara alıştı bir kere. Bundan sonra seviyeyi düşürmek istemezler ve düşük kaliteli videoları anormal olarak görerek izlemeye değer bulmazlar.


Yayımlandı

kategorisi