Ana Sayfa Teknoloji İnternet Youtube Yasak Videoları İzleme (Yükleyici bu videoyu ülkenizde kullanıma sunmadı)

Youtube Yasak Videoları İzleme (Yükleyici bu videoyu ülkenizde kullanıma sunmadı)

561
0

Youtube videolarının büyük bir kısmı tüm dünyada özgürce izleniyor. Fakat bazıları da ülkelere göre filtreye uğruyor yani bazı ülkelerde kapatılıyor, izlenmesi engelleniyor. Bu yazıda Türkiye’de gösterilmesi yasaklanan Youtube videolarını nasıl izleyeceğinizi anlatıyorum.

Youtube küresel bir video devidir ve hem şirketlerin hem de bireysel kişilerin tüm dünyadan çok sayıda büyük bir kitleye ulaşmasına yardımcı olur. Fakat her video her ülkede açık değil, bazılarında “Yükleyici bu videoyu ülkenizde kullanıma sunmadı” şeklinde bir hata mesajı vererek videonun o ülke sınırlarına kapalı olduğu bildirilir.

Bu durum çok sinir bozucudur çünkü aslında tek yapmak istediğiniz şey bi filmin fragmanını izlemek veya bir müzik klibi izlemektir. Neyse ki, Youtube’nin bölgesel filtresini aşmanın ve yasaklı bir videoyu izlemenin kesin çözüm yöntemleri bulunuyor.

Youtube Türkiye'De Yasaklanan Videoları İzleme

VPN Kullanın

Bölgesel filtreyi aşmanın en güvenilir ve en basit yolu bir VPN servisi kullanmaktır. Böylece diyelim ki Türkiye’de bir Youtube videosu yasak ise, VPN servisine bağlanarak kendinizi  başka bir ülkeden mesela Almanya’dan internete bağlanıyormuş gibi gösterebilirsiniz. Video sadece Türkiye’de engellendiği için, Almanya üzerinden bağlanıp videoyu özgürce izleyebilirsiniz.

Ücretli ve ücretsiz VPN servisleri mevcut. Tabii ki ücretli olanlar daha güvenli, daha gelişmiş ve daha hızlı bir servis sunuyor. Ücretsiz VPN hizmeti sunan programlar ve Chrome yada Firefox eklentileri mevcut. Ayrıca Opera tarayıcısının kendi içinde sunduğu VPN özelliği bulunuyor ve ücretlilerle yarışacak düzeyde kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Şahsen ben 2 senedir Opera ile bedava VPN kullanıyorum ve çok memnunum. Ayrıca günümüzde antivirüs programları da ücretsiz VPN hizmeti sunabiliyor veya ek bir ücret talep edebiliyor.

Tercih ettiğiniz VPN’yi bilgisayara yükleyin ama ülke seçme imkanının olduğundan emin olun ve garanti olsun diye Youtube videosunu yükleyen kişinin ülkesini seçerek internete bağlanın. Yaptığınız VPN seçimine göre video biraz yavaş yüklenebilir. Eğer ücretli bir VPN satın alırsanız muhtemeldir ki daha hızlı izlersiniz.

Eğer sık sık ülke filtresinden dolayı Youtube videolarını izleyemiyorsanız, VPN kullanmak sizin için en kolay ve en hızlı çözüm yolu olacaktır.

Proxy Kullanın

Eğer VPN kullanmak istemiyorsanız, diğer bir seçenek proxy sunucusudur. Tıpkı VPN gibi çalışır ve başka bir ülkeden internete giriyormuş gibi gösterir. Fakat internet trafiğini şifrelemediği için güvenlik olarak VPN kadar iyi değil. Bundan dolayı ilk olarak VPN tercih etmenizi öneririm.

Eğer yalnızca Youtube müzik videolarını izleyecekseniz şifreleme mühim bir mesele olmaz ama eğer ülkenizdeki hükümetin yasakladığı bir videoyu izleyecekseniz, VPN sizin için daha iyi bir seçenektir.

Tıpkı VPN’de olduğu gibi piyasada ücretsiz olan yalnızca birkaç proxy sunucusu var. Fakat bunların özellikleri çok sınırlı olduğu için ücretli versiyonu almayı tercih edebilirsiniz. Eğer alırsanız bari deneme sürümü olanları alın çünkü memnun kalmazsanız bir başkasını seçme şansınız olur.

Proxy sunucusuna erişim için genellikle bir web tarayıcısı eklentisi kullanmanız gerekir. Bağlandıktan sonra ise videonun yükleyicisinin ülkesini seçmeyi unutmayın. Ardından yasaklanan Youtube videosunu açarak izlemeye başlayabilirsiniz.

Videoyu indir

Yasaklanan videoyu açmanın en kestirme yollarından biri de videoyu bilgisayara kaydetmek yani indirmektedir. Fakat normalde telif hakkına aykırı olduğu için indirici yazılım ve web siteleri paylaşamıyoruz.

Önceki İçerikBitdefender Total Security 2019 Türkçe 90 Günlük Deneme Sürümü Ücretsiz İndir
Sonraki İçerikEn İyi Ücretsiz VPN Servisleri (Detaylı İnceleme)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz