Açık Lise Kredi Sorgulama

Açık Lise Kredi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Lisesi (AÖL), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından uzaktan eğitim yoluyla lise diploması almak isteyenlere sunulan bir eğitim sistemidir. AÖL’ye kayıtlı öğrenciler, her dönem sınava girerek başarılı oldukları derslerden kredi kazanır. Bu krediler, öğrencinin mezuniyet durumunu belirler.

AÖL kredi sorgulama, öğrencinin kazandığı kredileri öğrenmek için kullanılan bir işlemdir. Bu işlem, internet üzerinden veya e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilir.

İnternet Üzerinden Kredi Sorgulama

İnternet üzerinden kredi sorgulama yapmak için, MEB’in Açık Öğretim Okulları Bilgi Yönetim Sistemi (AÖBS) portalına giriş yapmak gerekir. AÖBS portalına giriş yapmak için, öğrencinin T.C. kimlik numarası ve şifresi gerekir.

AÖBS portalına giriş yaptıktan sonra, “Öğrenci İşlemleri” menüsünden “Kredi Durumu” seçeneği seçilir. Bu seçenek seçildikten sonra, öğrencinin kazandığı krediler ekranda gösterilir.

e-Devlet Kapısı Üzerinden Kredi Sorgulama

e-Devlet Kapısı üzerinden kredi sorgulama yapmak için, e-Devlet Kapısı’na giriş yapmak gerekir. e-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra, “Milli Eğitim Bakanlığı” sekmesine tıklanır. Bu sekmeye tıkladıktan sonra, “Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi Sorgulama” seçeneği seçilir. Bu seçenek seçildikten sonra, öğrencinin kazandığı krediler ekranda gösterilir.

Kredi Sorgulama Sonuçları

Kredi sorgulama sonuçları, öğrencinin kazandığı kredilerin toplamını gösterir. Bu toplam, öğrencinin mezuniyet durumunu belirler.

AÖL’den mezun olmak için, öğrencinin toplam 170 kredi kazanması gerekir. Bu kredinin 120’si zorunlu derslerden, 50’si ise seçmeli derslerden kazanılması gerekir.

Öğrenci, kazandığı kredileri her dönem sınava girerek artırabilir. Öğrenci, mezun olmak için gerekli krediyi kazandıktan sonra, mezuniyet işlemlerini tamamlayarak diplomasını alabilir.

Kredi Sorgulama Sık Sorulan Sorular

  • Kredi sorgulama işlemini kaç kez yapabilirim?

Kredi sorgulama işlemini istediğiniz kadar yapabilirsiniz.

  • Kredi sorgulama işleminde T.C. kimlik numarası ve şifremi unuttum. Ne yapmalıyım?

T.C. kimlik numarası ve şifrenizi unutmanız durumunda, AÖL’ye yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz. Bu talebinizi, AÖL’ün iletişim kanallarından (telefon, e-posta, faks) yapabilirsiniz.

  • Kredi sorgulama işleminde hata alıyorsam ne yapmalıyım?

Kredi sorgulama işleminde hata alıyorsanız, AÖL’ün iletişim kanallarından (telefon, e-posta, faks) yardım alabilirsiniz.

Sonuç olarak, AÖL kredi sorgulama işlemi, öğrencinin kazandığı kredileri öğrenmek için kullanılan bir işlemdir. Bu işlem, internet üzerinden veya e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilir. Kredi sorgulama sonuçları, öğrencinin mezuniyet durumunu belirler.


Yayımlandı

kategorisi