Adware Nedir Kısaca Nasıl Çalışır?

Açılır pencerelerde (pop-ups) veya bilgisayar ekranındaki banner denilen alanlarda gösterilen reklamlara adware denilir. Bu reklamlara tıkladığınız zaman sizi yazılım üreticisinin sayfasına göndererek parasal ödeme yapmayı teklif eder.

Malware ve Spyware yazılımlarının aksine, adware yazılımları genellikle kullanıcıların haberleri ve hatta izinleri doğrultusunda bilgisayara yüklenir. Aşağıdaki resimde bazı adaware türleri gösterilmiştir.

Adware Nasıl Çalışıyor?

Kötü adware yazılımları genellikle internette gezinirken bilgisayara bulaşır. Programcılar virüs veya trojan atı gibi çalışan yazılımlar yapar. Mesela internetten P2P (peer-to-peer) prtokolünü kullanan dosya paylaşım yazılımlarını indirdiğiniz zaman bunların içinde gizli olarak adware yazılımları bulunabilir. Program dosaları sisteme yüklendiği zaman reklamlar görünmeye başlar. Ardından bu program aktiviteleri izlemek için çerezler ekleyebilir, keylogger tarzı casus programlar yükleyebilir veya sabit diske izinsiz zorla girerek tarama yapıp bilgilerinize erişebilir.

Eğer zamanında tespit edilmez ise, zararlı bir adware programı kredi kartı numaranızı, şifrelerinizi, özel fotoğraflarınızı ve diğer kişisel bilgilerinizi çalıp bilgisayar korsanlarına gönderebilir. Bu bilgiler şantaj için de kullanılabilir, banka hesabınızı boşaltmak için de kullanılabilir.

Adware Yazılımlarına Karşı Ne Yapmalı?

En iyi çözüm internette gezinirken bir güvenlik duvarı kullanmaktır. Çünkü güvenlik duvarı internetten indirilen tüm bilgileri ve dosyaları tespit eder. Eğer internetten indireceğiniz bir dosya güvenik duvarı tarafından virüs özelliklerine sahip şüpheli bir dosya olarak algılanırsa, indirme işlemi engellenir ve bu dosyanın sisteme erişimi engellenir.

Eğer bilgisayara adware yazılımı çoktan bulaşmış ise, ücretsiz veya ucuz fiyatlı bazı programlar size yardımcı olabilir. Örneğin ücretsiz olan Malwarebytes Anti-malware programının buradan indireceğiniz ücretsiz sürümü adware bulaşan sistemleri tamamen bedavaya temizliyor. Diğer bir alternatif ise tabii ki buradan indireceğiniz ücretsiz ve Türkçe olan Adaware programıdır.


Yayımlandı

kategorisi