Kitap Kapak Tasarımı Nasıl Yapılır? Ücretsiz Programsız Online Site

Canva isimli web siteyi ziyaret ederek hiçbir program indirmeye gerek kalmadan tamamen online ve ücretsiz olarak kitap kapak tasarımları yapabilirsiniz.

Canva sayesinde online bir editörü kullanarak farklı amaçlar için harika dizaynlar yapabilirsiniz. Örneğin tasarıma yazı, fotoğraf, şekiller ve modeller ekleyebilir ve ihtiyaçlarınıza uygun düşecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Kitap kapak tasarımını bitirdikten sonra dilerseniz PNG, JPG veya PDF dosyası formatında bilgisayara indirip kaydedebilirsiniz.

Canva ile profesyonel görünümlü mükemmel kapak görselleri oluşturmak için tek ihtiyaç duyacağınız şey yaratıcılık ve hayal gücünüz olacak.

Canva sitesine gitmek için buraya tıklayınız.

Nasıl Kullanılır?

Sitenin ana sayfası aşağıdaki gibidir.

Burada kırmızı ok işaretiyle gösterilen Start Designing Your Bok Conver butonuna tıklayın.

Üstteki sayfa açılacak ve burada 1 numaralı ok ile gösterilen Oturum aç butonuna tıklayınca açılan menüden Facebook hesabınızla yada Google hesabınızla giriş yapın.

Üstteki sayfa açılacak ve burada çalıştığınız işe ve projeye göre hangi kategoride bir tasarım yapacaksanız onu seçin. Ben kitap kapağı tasarımı için Kütüphaneci kategorisini seçtim. Siz ihtiyaca göre başka kategoriye de tıklayabilirsiniz. Her bir kategorinin kendine özel hazır kapak modelleri yani şablonları bulunuyor. Bu şablonları açıp değiştirerek kendinize orijinal kapak görselleri hazırlayacaksınız.

Kütüphaneci’ye tıklayınca üstteki resimde gördüğünüz seçenekler karşınıza çıkacak. Buradan kitap türüne göre birini seçin. Ben Aşk Romanı Kapağı seçeneğine tıkladım.

Böylece yukarıdaki resimde gördüğünüz online editör sayfası açıldı. Burada normal bir resim düzenleyici programda bulunan tüm özellikler var. 1 numaralı ok ile gösterilen alanda yer alan hazır kapak modellerinden beğendiğiniz birine tıklayın. Böylece 2 numaralı ok ile gösterilen alanda bu model büyük boy olarak açılacak ve düzenlemeye hazır hale gelecek. Şimdi sayfanın en solundaki araçları kullanarak bu modelin üzerine yazı yazabilir, şekil ekleyebilir, yeni fotoğraf yükleyip tasarıma dahil edebilir veya arka planı değiştirerek dilediğiniz gibi ayarlamalar yapabilirsiniz.

Son olarak sayfanın sağ üst köşesinde yer alan İndir butonuna tıklayarak bu kapak görselini bilgisayara kaydedebilir veya Paylaş butonuna tıklayarak sosyal medyada paylaşabilirsinz.


Yayımlandı

kategorisi