Akıllı Saat Nedir, Ne İşe Yarar, Özellikleri Nelerdir?

Merhabalar, bu yazımızda akıllı saat nedir ve ne işe yarar gibi sorulara cevaben sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Akılı saat, bileğe takılan dijital kol saatinin geliştirilmiş halidir. Akıllı saatlerin kendine has işletim sistemi ve dokunmatik ekranı bulunuyor. Hatta pek çok akıllı saat ile marketten uygulama bile indirip kullanabiliyorsunuz.

Eskiden klasik dijital kol saatleri hesap makinesi görevi görebiliyor, pusula olabiliyor, fenere sahip olabiliyor, birimleri birbirine dönüştürebiliyor, özel günleri kaydedebiliyor veya alarm kurabiliyordu.

2010 yılı sonrasında ise büyük bir kırılma yaşanarak akıllı saatler hayatımıza girdi. Bunların artık dokunarak tuşlara basılan bir dokunmatik ekranı ve akıllı telefonlardaki gibi gelişmiş bir işletim sistemi vardı. Her ne kadar akıllı telefonların yakaladığı büyük başarıya ulaşamasa bile, Samsung ve Apple gibi firmalar her yıl yeni akıllı saat modellerini piyasaya sürüyor ve özellikle gençler sayesinde bu pazar gittikçe büyüyor.

Akıllı Saat Neye Yarar? Faydaları Nelerdir?


Kalp ve nabzı ölçmek için çok işe yarıyor. Hatta  tehlikeli bir ölçüm ortaya çıkarsa anında size bildirim vererek gerekli uyarıyı yapıyor. Böylece örneğin kalp krizleri önceden tespit edilerek erken teşhis ile zamanında tedavi edilebiliyor.

Ayrıca Garmin şirketi sensör ve izleyici içeren Fenix benzeri akılı saatler üreterek ülke seferlerini destekliyor.

Bunlara ek olarak, tüplü dalışları kolaylaştıran ve çok derinlere bile dayanabilen akıllı saatler de üretilmektedir.

Akıllı Saatin Özellikleri


Günümüzde hangi amaç için üretilmiş olursa olsun, genellikle akıllı saatler aşağıdaki özelliklere sahiptir.

  1. Akıllı telefona bağlanarak kaydedilen önemli olay ve etkinlikler için size bildirim gösterebilir. Telefondaki tüm bildirimleri akıllı saat üzerinden alabilirsiniz. Örneğin yeni çıkan Apple Watch modeli eğer yere düşerseniz ve ayağa kalkamazsanız, sahip olduğu sensörlerle bunu algılayıp acil servisi arar ve sizi kurtarır.
  2. Telefona Google Play üzerinden veya App Store mağazasından uygulama yükleyebilirsiniz.
  3. Telefondaki fotoğraflara akıllı saatten bakabilir, veya akıllı saatteki bir tuşa basarak telefondan fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca telefondan dinlediğiniz müzikleri değiştirmek ve benzeri çok sayıda işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  4. Akıllı saat üzerinden telefonunuzu yöneterek birini arayıp konuşabilir veya sesli mesaj gönderebilirsiniz.
  5. Yürüyüş ve spor yaparken adım sayınızı ölçmek ve nabzı ölçmek için akıllı saati kullanabilirsiniz.
  6. Neredeyse tüm akıllı saatler GPS özelliğine sahiptir.
  7. Akıllı saatlerin şarjı da tıpkı telefonlar kadar dayanıyor.

Yayımlandı

kategorisi