RAM Oyun Performansını Etkiler Mi? Oyunlarda Ne İşe Yarar?

Merhabalar, bu yazımızda RAM oyun performansını etkiler mi, ne kadar etkiler, oyunlarda RAM bellek ne işe yarar, ne kadar önemlidir gibi sorulara cevaben sizlere yardımcı olacağız.

İşlemcinin erişmesi gereken bilgileri geçici olarak tutan belleğe RAM denir. Mesela MS Word programını çalıştırdığınızda, Windows işletim sistemi bu programın o an için çalışması amacıyla programın verilerini geçici olarak RAM bellekte saklar.

Word programını kapattığınız anda bu veriler de otomatikman silinir.

Eğer RAM alanı küçükse, mesela 2GB veya 4GB ise aynı anda birkaç programı açtığınız zaman yavaşlamaya başlar ve bilgisayarı kasar. Aynı şekilde Google Chrome tarayıcı sekmelerini çok fazla açamazsınız hemen yavaşlamalar ve donmalar başlar.

Oysa günümüz şartlarında 16GB yada 32GB yeni nesil DDR5 model bir RAM kullanırsanız, 100 tane tarayıcı sekmesi yada 10 tane programı aynı anda açsanız dahi bilgisayar bana mısın demez. Tabii ki tek lazım olan şey RAM değil. Bu kadar çok programı aynı anda işlemek için işlemcinin de en az i5 veya i7 olması gerekiyor.

Ram oyun için önemli midir? Ram oyun performansını artırır mı?


Oyunlar da aslında bir program olduğu için RAM bellek tüm oyunların performansı açısından çok önemli bir kriterdir. Çünkü oyunlar genellikle ağır grafikler içeren ve çok fonksiyonlu yazılımlar olduğundan dolayı çalıştığı zaman aşırı fazla depolama alanına yani RAM bellek alanına ihtiyaç duymaktadırlar. Bundan dolayı yeni çıkan modern oyunları rahat oynamak için en az 8GB RAM gerekiyor. Fakat benim tavsiyem 12GB yada paranız yeterse 16GB DDR4 veya DDR5 satın almanız yönünde. Örneğin DDR5’ler DDR4’lerden neredeyse 2 kat daha hızlıdır. Ama bunlar 2020 yılında satışa çıkacak.

Eğer RAM alanı düşükse, oyun oynarken gerekli oyun bilgilerinin tamamını depolamak sıkıntı olacağından dolayı, oyundaki performans düşer. Hatta RAM gereğinden fazla düşükse, o zaman oyun ya çalışmaz yada donar kalır.

Günümüzde çıkan ekran kartlarının kendi içlerinde kendilerine has RAM bellekleri vardır ve bunlara vRAM denilir. Bunlar tümüyle ekran kartına grafik göndermek amacıyla dizayn edilmiştir.

Eğer 4K görüntüler içeren oyunları bilgisayarda açmak ve sorunsuz oynamak isterseniz, büyük bir vRAM alanına sahip olmanız gerekiyor.

Aslında ne kadar yüksek RAM, o kadar rahat ve iyi bir oyun performansı denilebilir.

Oyunları Oynamak İçin Kaç GB RAM Lazım?

Şuanda Steam’deki yeni oyunları açıp oynamak istiyorum diyorsanız, en az 8GB belleği gözden çıkaracaksınız. Ama benim tavsiyem rahat oynamak için en az 12GB RAM olmalı.

Ama eski tip oyunlara 4GB RAM bile yeterli.

Oyun için RAM Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir kere sağlam ve dayanıklı bir performans olsun diyorsanız, çok dandik markalardan uzak durmalısınız. Ünlü markaların RAM belleklerini tercih ediniz.

RAM belleğin saniyedeki döngü sayısına megahertz (MHz) denir. Mesela 2666 MHz RAM demek, saniyede 2.666 milyar döngü anlamına gelir. Bu değer ne kadar artarsa, RAM hızı da o kadar yükselir.


Yayımlandı

kategorisi