Altın Uçlu HDMI Kablo Ne İşe Yarar? Ne Farkı Var?

Bu yazıda altın uçlu HDMI kablo ne işe yarar ve ne farkı var sorusuna cevaben kısa bir açıklama yapıyoruz.

TV’den bilgisayara artık her türlü elektronik platformda HDMI kabloları kullanılıyor ve bunların farklı çeşitleri bulunuyor. Bunlar arasında en çok merak edilenlerden biri ise altın uçlu HDMI kablosudur ve ne olduğunu aşağıda kısaca özetliyoruz.

Altın HDMI Kablo Nedir?

Normal (klasik) HDMI kablosu, HD kalitesine sahip olan görüntüleri ekrana aktarmaktadır.

Altın HDMI kablosunun ucu ise altın renginde ve parlaktır. Peki altın uçlu kablolar neden normalden daha pahalı?

Altın HDMI Kablosunun Farkı Ne?


Bildiğiniz gibi altın en iyi iletkendir. Dolayısıyla sinyal kabloya girip çıktığı müddetçe bozulma daha az gerçekleşir. Ayrıca gecikme süresinin de kağıt üstünde daha düşük olması beklenir. Profesyonel oyuncularda bu avantaj gibi görünebilir. Ama her ne kadar ucu altın kaplama olsa bile, iç kablolarda hala normal bakır kablo kullanılmıştır. Dolayısıyla çok da fark etmez gibi.

Fakat zaten normal bir HDMI kablosu takarak mümkün olan en kaliteli görüntüyü elde edebiliyorsunuz. Yani altın uçlu HDMI kablosu size daha kaliteli bir görüntü kazandırmaz.

Ayrıca bugün üretilen cep telefonları ve laptop içerisinde az da olsa altın kullanılır. Bunun nedeni cihazın hızlı bir şekilde aşınmasını engellemektir. Fakat zaten HDMI kablolar çok dayanıklıdır ve pek yıpranmazlar.

Altın HDMI kablosunun normalinden en önemli farkı görüntüsünün göze hoş gelmesi ve biraz daha dayanıklı olmasından ibaret. Ama fiyat farkı fazla olduğu için altın uçlu HDMI kablosu satın almak pek akıl karı değil.

Ama normal bir HDMI kablo alırken ünlü markaların ürünlerini tercih edin ve dandik olanlardan kaçının.


Yayımlandı

kategorisi