Android Telefonu Uzaktan Kapatmak Kilitlemek Nasıl Yapılır?

uzaktan-android-cihazi-kilitleme.jpg (479×271)

Bütün Android telefon ve tabletleri uzaktan kitleyebilir yada kapatabilirsiniz. Böylece kaybedilen yada unutulan telefonun yerini bulabileceğiniz gibi, telefon ekranına not da bırakabilirsiniz. Ayrıca böylece telefonun içindeki özel bilgilerin başkaları tarafından görünmesine engel olabilirsiniz. Bunun yanı sıra, telefonu bulan şahsın size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Android telefonu uzaktan kilitlemek için “Android cihaz yöneticisi” özelliğinden faydalanacağız. Fakat ilk olarak telefonunuzda bu özelliğin izinlerinin verilmiş durumda olması gerekmektedir.

Eğer telefonunuz Google hesabınız ile ilişkili değilse, ilk olarak bu ilişkilendirmeyi yapın. Ardından Google hesabınıza girin ve alttaki ayarları yapın. Böylece gereken izinler verilmiş olacaktır.

  1. “Google Ayarlarını” aşağıdaki yerlerde bulabilirsiniz (cihazınıza bağlı olarak değişir):
    • Google Ayarlar adlı ayrı uygulamayı açın:
    • Ana Ayarlar uygulamanızda aşağı kaydırıp Google‘a hafifçe dokunun
  2. Güvenlik‘e hafifçe dokunun.
  3. “Android Cihaz Yöneticisi” altından Bu cihazın konumunu uzaktan belirle ve Uzaktan kilitlemeye ve silmeye izin ver‘i açın veya kapatın.

Android akıllı telefonlar uzaktan nasıl kapatılmakta veya kilitlenmektedir ?

Öncelikle hemen altta verdiğim linke tıklayın ve hesabınıza giriş yapın.

Android Cihaz Yöneticisi

Bundan önce hesabınıza eklemiş olduğunuz ve senkronize edilen bütün Android cihazlar (telefon veya tabletler) bu ekranda karşınıza çıkacaktır. Hangi cihazı kilitlemek istiyorsanız onu seçin ve “Kilitle” yazan seçeneğe tıklayınız. Şayet telefonu fabrika ayarlarına döndürmek isterseniz bunun için “Sil” yazan seçeneğe tıklamalısınız.

  • Zili çaldır: Telefonu sessize almışsanız yada titreşime almışsanız bile telefonun zil sesinini tam beş dakika süresince en son seste çaldırmaktadır.
  • Kilitle: Eğer daha önceden bir şifre ayarlamamışsanız telefonu bir şifre ile kilitliyor.
  • Sil: Telefondaki bütün verileri tamamen kalıcı şekilde siler.

20-07-2016 15-45-59

Telefon için bir kilit ekranı şifresi seçin ve onay verin. İsterseniz telefonu kaybettiğinizde bulacak olan kişiye bir “kurtarma mesajı” yada “telefon nosu” bırakabiliyorsunuz. Böylece telefonu bulan şahıs direk olarak sizinle irtibat kurabilir.

20-07-2016 15-45-23

Bu işlem kayıp telefonlar için kullanılabilir fakat telefonunuzun çalındığını düşünüyorsanız fabrika ayarlarına döndürmek için “Sil” seçeneğini kullanmanız daha mantıklı olacaktır. Eğer cihaz internete bağlı değilse, internete bağlandığı anda işlemler devreye girecektir. Fabrika ayarlarına döndükten sonra , sizin hesabınızla senkronize olduğu için cihaz Google kullanıcı adı şifrenizi girmeden açılmayacaktır. Tabi bunun içinde telefonun işletim sistemini yeniden kurma veya root atma gibi yöntemler ile çalan kişi telefonunuzu kullanabilir. Cihazınızın ve verilerinizin güvenliği için bu özellikleri aktif olarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

Evet arkadaşlar bir resimli anlatımın daha sonuna geldik. Bu sayfada Android işletim sisteminin yüklü olduğu herhangi bir akıllı cep telefonunu kaybolsa veya başka bir yerde unutulsa bile uzaktan nasıl kilitleyebileceğinizi veya kapatabileceğinizi resimlerle kısa öz bir biçimde anlatmaya çalıştım. Kafanıza takılanları yorum yazarak sorunuz. En kısa sürede cevap verecek ve yardımcı olmaya çalışacağız.


Yayımlandı

kategorisi