Android telefonun interneti sık sık kopuyor nedeni ve çözümü

Android’li telefonlarda internet bağlantısının günde bir defa yada birkaç günde bir kopması normal olarak kabul edilmektedir.

Fakat eğer internetiniz yarım saatte bir yada 10 dakkada bir kopuyorsa, o zaman artık buna bir çözüm bulmanın vakti  gelmiş demektir.

En makul ilk çözüm yöntemi eğer cihazınızda varsa Gelişmiş Pil Optimizasyonu özelliğini kapatmaktır.

Öncelikle telefonda Ayarlar > Pil > Pil Optimizasyonu yolunu izleyelim. Alttaki resimde görebilirsiniz.

Ardından açılan ekranın sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklayıp gelişmiş pil optimizasyonuna girin. Alttaki resimde görebilirsiniz. Fakat farklı marka telefonlarda menüler farklı olabiliyor.

Ardından karşınıza çıkan ekranda aşağıda gördüğünüz gibi Derini iyileştirme ve Uyku bekleme optimizasyonu özelliklerini kapatın yani devre dışı bırakın.

Sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edin. Eğer kopmalar devam ediyorsa, o zaman bölgesel sıfırlama yapacağız. Yani telefonun tamamını fabrika ayarlarına döndürmek yerine, sadece internet bağlantısı ayarlarını fabrika ayarlarına geri döndüreceğiz.

İlk olarak şu yolu izleyin.

Ayarlar > Sistem > Seçenekleri Sıfırla

Açılan ekranda Kablosuz, mobil Bluetooth’u sıfırlamak için AYARLARI SIFIRLA yazan butona basın.

Sorunun düzelmesi gerekiyor. Eğer hala devam ediyorsa, bağlandığınız modemin otomatik güç tasarrufu özelliği olabilir. Ayarlarına girip bakın ve eğer varsa bu özelliği kapatın.


Yayımlandı

kategorisi