B1 vitamini hangi besinlerde bulunur?

B1_vitamini.jpg (850×342)

Tiamin ismiyle bilinen B-1 vitamini insan bedeninin enerji üretmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır.  Özellikle de beyin organımız enerji üretmek için B vitaminlerine ihtiyaç duymaktadır.

B1 vitamini sinir hastalıkları, diyabet ve doku sertleşmesi gibi sağlık sorunlarını önlemek amaçlı kullanılmaktadır. Ayrıca yaşlıların akıl sağlığını uzun süreler korumak için yardımcıdır. Merkezi sinir sistemimizin korunmasına yardım eder. Kan hücresi yapımında ve dolaşım sistemindeki rolü önemli olan hidroklorik asitin üretimi için de B1 vitamini şarttır. Bunun yanı sıra, karbonhidratı enerjiye dönüştürmede ve sindirim sistemi kas tonusunu koruma ve kalbi korumada kilit bir rol oynamaktadır.

B1 (Tiamin) Günlük İhtiyaç (Doz) : Erkek: 1.2 – 1.5 mg      Kadın: 1-1.1 mg

B1 vitamini esikliği nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir ve eksikliği nelere yol açar?

Gerek metabolizmanın düzenli çalışması, gerekse de gelişme döneminde sinir sisteminin sağlıklı gelişimi için B1 vitamini gereklidir. Eğer B1 vitamini eksikliği yaşıyorsanız nefes almada zorluk, kusma, morarma, huzursuzluk, iştahsızlık, kalp çarpıntısı, ses kaybı, kalp yetmezliği, görme bozukluğu, beriberi hastalığı ve merkezi sinir sistemi bozuklukları görülebilir.

B_vitamini_hangi_besinlerde_bulunur_faydalari_nelerdir.jpg (630×332)

B1 vitamini en çok hangi yiyeceklerde bulunur:

-Buğday başağı
-kepek
-bira mayası
-pirinç
-mısır
-yulaf
-darı
-çavdar
-salatalık
-enginar
-karaciğer

b-vitamini-banner.jpg (990×350)

slide_28.jpg (1280×720)


Yayımlandı

kategorisi