B12 VİTAMİNİ KİLO YAPAR MI, ZAYIFLATIR MI, ŞİŞMANLATIR MI?

b12-vitamini-nelerde-bulunur.jpg (1280×740)

Genellikle halk arasında B12 vitamininin kilo aldırdığından endişe edilir. Fakat B grubu vitaminleri şişmanlatmadığı gibi zayıflamaya da yardımcı olurlar.

Hatta bunun için bilimsel bir araştırma bile yapılmış. Tam 15 bin insan ile yapılan 10 yıllık bir çalışma B12 vitamininin kilo aldırmadığı tam tersine kilo verdirdiğini ortaya koymuştur.

Fakat bu insanların dengeli beslenen, düzenli spor yapan veya vitamin desteği alan insanlar olabileceği ihtimalini de dikkate almak gerekir.

Ancak burada bir noktanın altını çizmek gerekir. Doğal bir şekilde meyve ve sebze benzeri gıdalardan aldığımız vitaminle şişmanlatmaz. Ama vitamin hapları genellikle daha çok enerji ihtiyacı ortaya çıkarır. Bundan dolayı vücudun kalori ihtiyacı artar ve doğal olarak daha çok yemek isteriz yani iştahımız açılır. Fakat dengesiz beslenirsek şişmanlarız. Sonuçta şişmanlamak yada zayıflamak tümüyle bizlere bağlıdır.

Bazı durumlarda B12 vitamini eksikliği yaşayan kişilerin iştahı kapandığı için çok kilo kaybederler ve B12 vitamin desteği aldığı zaman da bu kiloları alarak normal bir kiloya geri dönerler. Fakat bu durum halk arasında yanlış anlaşılarak sanki B12 vitamini şişmanlatıyormuş gibi düşünülebilir. Oysa gördüğünüz gibi pek alakası yoktur.


Yayımlandı

kategorisi