Başı açmak abdesti bozar mı?

Bir kadının saçını açması ve namahremin görmesi durumunda abdesti bozulur mu?

Bu soruya ünlü alim Nihat Hatipoğlu cevap verdi.

Nihat hocamızın anlattığına göre başı açmak abdesti bozmaz.

Başı açık kadınların abdesti bozulur mu? Nihat Hoca açıkladı

Fetva.Net sitesinin açıklamasına göre de kadının saçını açıp göstermesi abdestine zeval vermez.

İşte Fetva.Net’deki soru ve cevabı:

Soru: Namaz kılıyorum ama namaz haricinde başım açık geziyorum. Kıldığım namazlar kabul olur mu? Bir de abdestliyken başı açık geziyorum, abdestim bozulur mu?
Cevap: Namaz kılmak da Allah’ın emri, başı örtmek de. Nasıl ki namaz kılmak sureti ile Allah’ın bir emrini yerini getiriyorsanız, başınızı örtmek sureti ile de Allah’ın bir diğer emrini yerine getirmelisiniz.

Farzlardan birini yerine getirip diğerini yerine getirememek, yerine getirilene zarar vermez. Namaz kılarsanız Allah’ın bir emrini yerine getirmiş olursunuz. Başınızı örtmemeniz namazınıza engel değildir. Abdestinize de bir zarar vermez.

Sorularlaİslamiyet.Com sitesinin konuyla ilgili soru ve cevabı ise şöyle:

Soru: Kadının saçını açması abdesti bozar mı?

Abdest alırken baş örtülür mü ve konuşulmaz mı ve niye? Abdest alırken başını örten bir bayan, sonra başı açık bir hâlde dışarı çıksa ve bir erkek ona baksa ve kısa bir süre sonra tekrar evine geri dönse, (erkek gördü diye) abdesti bozulmuş olur mu?

Cevap: 

Bu mesele daha çok namaz kıldığı halde başı açık gezen hanımlar için söz konusudur. Bu durumdaki hanımlar, çalıştıkları için başlarını kapatmaya ya işyerleri mnüsaade etmiyordur, ya kendilerine göre bir mazeret buluyorlardır veya nefsinin ve çevresinin baskısından kurtulamamışlardır.

Hanımın başını açmasıyla hiçbir şekilde abdesti bozulmaz. Çünkü abdesti bozan şeyler arasında “hanımın başını açması” şeklinde bir madde mevcut değildir. Bu durum gerek kendi evinde olsun, gerekse evin dışına çıktıktan sonra olsun fark etmez.

Bütün bunlarla birlikte namaz kılmak da farz, başın kapatılması da farz. Başı açık gezen, “Nasıl olsa be başımı kapatamıyorum, öyle ise namaz kılmama da gerek yok.” gibi bir yanlışlığa girmemelidir.

“Bir şey bütünüyle elde edilemezse, bütünüyle de terk edilmez.”

(Mehmet PAKSU, Aileye Özel Fetvalar, Nesil Basım Yayın, Cağaloğlu – İstanbul)

Yukarıdan da görebileceğiniz gibi bu konuda hemen herkes uzlaşmaktadır. Kısacası dinimize göre kadının başını açarak dolaşması abdestini bozmuyor.


Yayımlandı

kategorisi