Ana Sayfa Sağlık Bebeklerde Diş Çıkarma İçin İlaç Hangi İlaçlar Kullanılır? Ağrı Kesici Verilir Mi?

Bebeklerde Diş Çıkarma İçin İlaç Hangi İlaçlar Kullanılır? Ağrı Kesici Verilir Mi?

2176
0

Dis Cikaran Bebegin Acisini Dindirme 1
Bebeğin diş çıkarması uzun ve sancılı bir süreçtir. Bu süreç hem bebeği hem de anne-babayı oldukça zorlar. Peki bebeğin dişleri çıkarken onu rahatlatmak için neler yapılabilir? Diş çıkaran bebeğe ilaç verilir mi? Hangi ilaçlar kullanılır? Ağrı kesici verilir mi? İşte tüm bu soruların cevapları…

Uz. Dr. Gökhan Mamur bebeklerde diş çıkarma ve ilaç kullanımı ile ilgili detaylı bilgiler verdi:

Diş etlerine sürülen ilaçlar: Eczaneden alınabilecek bazı ilaçlar ağrı kesmek amacıyla doğrudan diş etlerinin üstüne sürülebilir. Diş etlerini belirli bir süre için uyuşturan maddeler içerirler. Kısa süreler için yardımcı olabilirler, ancak bazı çocuklar bunların tat veya yarattığı etkiyi beğenmeyebilirler. Bu ilaçların bebeğin boğazına değmemesini sağlamak önemlidir çünkü o bölgenin uyuşması öğürme refleksini hafifletebilir ve yemeklerin akciğerlere kaçmasına neden olabilir.

Ağız yoluyla alınan ağrı kesiciler: Parasetamol veya ibuprofen içeren ilaçlar ağrının azaltılmasında faydalı olabilirler.  Bunlar daha önce bahsedilen yöntemler denendikten sonra birkaç kez verilebilir.  Diş çıkarırken çok ilaç kullanmamak daha uygundur çünkü altta yatan başka bir hastalığın yarattığı ateşi düşürebileceğinden ebeveynleri  ve doktoru o hastalıktan habersiz bırakabilir. Bebeklere aspirin içeren ilaçlar verilmemelidir.

Önemli Not: Burada sunulanlar tamamen bilgi vermek amaçlıdır. Kesinlikle doktorunuzun vereceği tavsiyenin yerini tutmaz. Her bebeğin bünyesi ve içinde bulunduğu şartlar farklı olabilir. Bu nedenle doktora danışmadan lütfen kendi başınıza bebeğe ilaç vermeyiniz.

Önceki İçerikBebeklerde diş çıkarma ateş kaç gün sürer?
Sonraki İçerikGün Kurusu Kayısı Kaç Kalori?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz