Bilgisayarıma virüs bulaştı sürekli reklam çıkıyor

Bilgisayarıma sürekli reklamları çıkıyor nasıl engellerim?

reklam7.jpg (1360×767)

İnternet sitelerinin para kazanmak için kendilerinin gösterdiği reklamları engellemek için reklam engelleme eklentilerini kullanabilirsiniz.

Fakat bunların dışında bilgisayara virüs şeklinde bulaşan ve web tarayıcısını açtığınız anda hemen hemen her yerde gözükebilen, özellikle de internet tarayıcısının sağında solun ve üst kısmında rastgele çıkan reklamlar insanı çılgına çevirir ve sinir küpü haline getirir. Bu gibi reklam yazılımları genellikle ücretsiz yazılımların içinde gelip gizlice yüklenir. Ayrıca ücretli programların korsan sürümlerini indirenler de bu tarz reklamlarla baş etmek zorunda kalabilir.

Peki bilgisayarda sürekli çıkan reklamları nasıl engelleyeceksiniz?

2016-07-27_16-55-50

Malwarebyte Anti-Malware İndir (Türkçe ve ücretsiz)

Adwcleaner İndir (Türkçe ve ücretsiz)

ComboFix İndir (İngilizce ve ücretsiz)

Yukarıda verdiğim üç programdan herhangi birini veya her üçünü de indirerek bilgisayara kurun. Daha sonra programı çalıştırın ve ana penceresindeki Tara (Scan) ve buna benzer butona tıklayın.

Taramanın bitmesini bekleyin ve bitince bu defa Temizle (Clean) ve buna benzer butona tıklayın. Böylece tarama sonucunda bulunan zararlı reklam yazılımlarını silecektir.

Ben şahsen Malwarebyte programını öneriyorum. Hem Türkçe, hem ücretsiz, hem de bence piyasadaki en başarılı reklam virüsü silicidir.

Pop-up denilen açılır reklamlar da tüm kullanıcıların baş belası. Mesela yeni bir siteyi açmaya çalıştığınıza o siteyle birlikte başka pencereler de otomatik olarak açılıyor.

Chrome ve Firefox tarayıcısında bu pop-up adlı açılır pencerelerin açılmasını engelleyebilirsiniz.

Google Chrome ile pop-up engelleme nasıl yapılır?

Tarayıcının adres çubuğuna  chrome://settings/content yazıp klavyeden Enter tuşuna basın. Pop-up bölümüne gelin ve Hiçbir şekilde pop-up’lara izin verme‘yi işaretleyin.

Firefox’da ile pop-up engelleme nasıl yapılır?

Firefox tarayıcısının Seçenekler menüsüne girin ve İçerikler’e tıklayın. Karşınıza gelen ekranda Açılır pencereleri engelle‘yi işaretleyin.


Yayımlandı

kategorisi