Bilgisayarımda Keylogger Olduğunu Nasıl Anlarım 2016

keyloggers-ttj-logo-696-x-3001.jpg (696×300)

Keylogger en tehlikeli bilgisayar virüsüdür. Bu virüs bilgisayara bulaştığı zaman klavyeden bastığınız her tuş kaydedilir, hatta bilgisayarın ekran görüntüsü belirli aralıklarla kaydedilir ve tüm bu bilgiler gizlice başka bir kişiye e-posta yoluyla veya başka şekilde gönderilir.

Böylece sizin kredi kartı bilgileriniz, website üyelik bilgileriniz, şifreleriniz ve diğer kişisel verileriniz başka kötü niyetli kişilerin eline geçer.

Peki bir bilgisayar keylogger olduğu nasıl anlaşılır? Örneğin şu anki bilgisayarımda keylogger var mı?

  1. Klavyeden Ctrl + Alt + Delete tuşlarına birlikte basın ve açılan ekrandan Görev Yöneticisi’ne tıklayın. Görev Yöneticisi penceresinde en üstteki sekmelerden İşlemler’e tıklayın. Açılan ekrandaki işlemler listesinde Services.exe’nin karşısında SYSTEM yazması gerekiyor. Eğer bunun yerine admin veya başka şeyler yazıyorsa demek ki bilgisayarda keylogger var.
  2. C:/Windows/System32 klasöründe SystemDll32.exe ve SystemDll32.log dosyaları varsa bilgisayara keylogger bulaşmış demektir.
  3. Ctrl + Shift + Alt + X tuşlarına birlikte basınca şifre sorma ekranı geliyorsa keylogger bulaşmış demektir.
  4.  Başlat’ı açın, oradan Çalıştır’ı açın ve açılan pencereye cmd yazıp Enter’layın.  Açılan komut satırı penceresine netstat -an | find “:25” yazıp Enter’layın. Eğer bu satırın altında boşluk olursa ve yeni bir komut satırına geçerse rahat olun çünkü keylogger yok anlamına gelir.

Keylogger varsa nasıl silerim?

Keylogger silmek o kadar kolay bir iş değildir. Sizin yapacağınız birkaç işlem var fakat bunları yapınca bile kesin olarak silindi diyemeyiz. Sonuçta format atmak zorunda kalırsınız. Format atmak istemiyorsanız ama yine de keylogger’ı tamamen temizlemek istiyorsanız, dün yazdığım keylogger silme programlarını incelediğim yazıyı okumak için buraya tıklayınız.


Yayımlandı

kategorisi