Chrome Oynat Düğmesi Nedir, Nasıl Kullanılır? (Video Oynatma Butonu)

Google Chrome kullanıcı deneyimini zenginleştirmek adına sürekli yeni güncellemeler yapmaya devam ediyor. Bunlardan biri de tarayıcı ekranının sağ üst köşesinde görülen oynatma butonu simgesi oldu. Bu yazımızda yeni gelen bu oynatma düğmesinin ne işe yaradığından söz edeceğiz.

Artık insanların büyük bir kısmı web sayfalarda ya müzik dinliyor ya da video izliyor. Her sitenin sunduğu medya oynatıcısı birbirinden farklı. Bazılarının kontrolleri kolay oluyor, bazılarının ise çok zor oluyor. Hatta videoyu kontrol etmek için mecburen reklamlara tıklamak zorunda bırakan siteler bile oluyor.

Kullanıcıların bir diğer alışkanlığı ise web sitelerde dolaşırken arka planda çalan müziği dinlemek. Fakat müzik oynatıcısını açıp farklı bir parçaya geçmek veya bir önceki/bir sonraki şarkıya geçmek biraz yorucu bir iş. Halbuki açık olan sekmede bunu yapabilmek çok güzel olurdu.

Google Chrome tarayıcısı bizi bu dertten kurtararak video ve müzikleri daha kolay ve hızlı bir şekilde kontrol etmemiz için işte bu yeni oynatma butonunu çıkardı. Videoyu duraklatmak, başa sarmak, ileriye almak gibi tüm kontrolleri pratik bir şekilde yapmanızı sağlıyor.

Youtube, Spotify, Vimeo ve Apple gibi platformlarda sorunsuz çalışmaktadır.

Bu özelliği açmak için

Adres satırına şunu yazıp Enter’a basın: Chrome://flags 

Açılan sayfanın en üstündeki arama kutusuna Global Media Controls yazıp aratın.

Global Medioa Controls seçeneğinin sağındaki açılır menüyü Default yerine Enabled yapın.

Tarayıcıyı yeniden başlatın ve YouTube üzerinde bir videoyu açın. Video açılınca sağ üst köşede yeni gelen oynatma butonunu göreceksiniz. Buna tıklayınca aşağıda gördüğünüz ufak pencere açılacak ve videoyu kontrol edeceksiniz.


Yayımlandı

kategorisi