©Copyright İşareti Anlamı Nedir, Klavye İle Nasıl Yapılır, Html de Nasıl Yazılır?

Merhabalar, bu yazımızda ©Copyright işareti nedir, klavye ile nasıl yapılır ve html de nasıl yazılır sorularına cevaben kısa ve öz bir makale hazırladık.

Copyright kısaca telif hakkı işaretidir ve oluşturulan bir şeyin üzerindeki sahiplik hakkını yani kullanım hakkını ifade eder.

Çektiğiniz bir fotoğrafın, videonun, yaptığınız bir tablonun, yazdığınız bir bestenin veya makalenin telif hakları size aittir. Dolayısıyla bu telif hakkını, © işareti ile gösterebilirsiniz.

Telif hakkının size vermiş olduğu haklar şunlardır:

  • Kopyalayarak çoğaltma
  • Benzerini yapma
  • Kopyaları satma
  • Eseri herkese sergileme

Yani anlayacağınız Copyright işaretinin Türkçesi telif hakkıdır ve kısaltılmış hali Copr şeklindedir. Genel olarak bu işaret sahip olunan eserin yayın yılı yada telif hakkı sahibinin ismi biçiminde kullanılır.

Örneğin bu sayfanın en altında  @2019 Teknolib.com ifadesini görürsünüz. Bunun anlamı bu sayfadaki tüm yazıların telif hakkının bizzat bana ait olması ve başka kimsenin bu eserden faydalanamayacağı manasına gelir.

© ™ ℠ ® sembollerinin klavyede yazımı


  1. Alt + 0153 tm ™: Klavyeden Alt tuşuna basılı tutup sırayla sıfır, bir, beş ve üç tuşlarına basın.
  2. Alt + 0174 r ®
  3. Alt + 0169 c ©

Microsoft Office programında tm yazarsanız otomatik olarak şeklinde çevirir. Aynı şekilde sadece c yazarsanız, otomatikman © sembolüne çevirir.

Yani klavyeden Copyright © simgesini oluşturmak için ilk olarak ”ALT TUŞUNU” basılı tutarken sırasıyla klavyemizde yer alan NUMBER PAD kısmından sırasıyla 0,1,6,9 rakamlarına basıyoruz. Bu tuş kombinasyonu sonucunda Copyright © simgesi içeriğimize yazılmış oluyor.

Alternatif olarak Başlat > Tüm programlar > Sistem Araçları > Karakter Eşlemi yolunu izleyip Karakter Eşlem tablosundan copyright sembolünü ve diğer sembolleri bulup kullanabilirsiniz.

Son olarak Berlin anlaşmasından beri artık copyright işaretinin önemsiz olduğunu çünkü telif haklarının hak sahibine otomatik olarak verildiğini belirtelim. Yine de hala pek çok çevrede bu işaret eserin sahiplik haklarını belirtmek için kullanılıyor.


Yayımlandı

kategorisi