D VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR?

dvitaminin.jpg (640×330)

İçinde D vitamini bulunan çoğu besinler aşağıda verilmiştir. Ancak unutmayın ki bu yiyeceklerin dışında diğer bazı besinler de D vitamini içerir. Ayrıca bu listedeki yiyecekler her insan için uygun olmayabilir. Çünkü bazıları yüksek yağ, kalori ve kolesterol oranına sahiptir. Bu konuda doktora danışarak tüketmekte fayda var.

İşte D Vitamini Bakımından Zengin Besinler Listesi:

 1. Balık yağı
 2. Somon balığı
 3. Uskumru
 4. Pisi balığı
 5. Ringa balığı
 6. Ton balığı
 7. Sardalye
 8. Karides
 9. Soya sütü
 10. İnek sütü
 11. Mantar
 12. Yumurta
 13. Süt ürünleri (peynir, tereyağı, krema)
 14. İstiridye
 15. Kahvaltılık gevrekler

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

D vitamini ihtiyacımızın yalnızca yüzde yirmisini besinlerden alıyoruz. Aşağıdaki besinlerin tüketimiyle birlikte güneşe çıkmak da D vitamini üretimi açısından önemlidir.

Balık Yağı: D vitamini eksikliği için genellikle morina balığının ciğer yağı kullanılıyor. Türkiye’de balık yağı dendiğinde aslında bu yağ kastedilmektedir ve içinde bol miktarda A, D vitamini vardır. Günde yaklaşık 6 gram balık yağı (yaklaşık çeyrek yemek kaşığı) tüketmek günlük D vitamini ihtiyacını karşılar.

Balıklar: Neredeyse her balık D vitamini içerir ama yağlı derin deniz balıkları D vitamini bakımından oldukça zengindir. İçerisinde en çok D vitamini bulunan balıklar ise ton, somon ve uskumrudur.

İstiridye: Çok pahalı olduğu için Türkiye’de pek tüketilmeyen istiridye sadece D vitamini bakımından değil, aynı zamanda B12 vitamini, demir, selenyum, manganez, bakır ve çinko bakımından da oldukça zengin bir besindir.

Tofu ve Soya Sütü: Tofu ve soya sütü gibi güçlendirilmiş soya ürünleri genellikle D vitamini ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Örneğin 100 gram soya sütü (bir büyük su bardağı kadar) günlük D vitamini ihtiyacının yaklaşık %20’sini karşılar. Soya ürünlerinin hazırlanış şekline göre içerdikleri D vitamini miktarı değişebildiğinden aldığınız ürün hakkındaki bilgileri ambalajında bulunan “içindekiler” bölümünden kontrol edebilirsiniz.

Yumurta: Bir yumurtada aşağı yukarı 17.0IU D vitamini bulunmaktadır. Bu da günlük ihtiyacın sadece yüzde dördünü karşılar. Ayrıca yumurtada B12 ve protein de bol miktarda vardır.

Süt ve Süt Ürünleri: Kalsiyum açısından zengin olan diğer bir besin de tam yağlı sütler ve peynirdir. Üstelik bazı markalar süt ürünlerine D vitamini eklemektedir. Tam yağlı sütün bir bardağı günlük D vitamini ihtiyacınızın yaklaşık yüzde on üçünü karşılar.

Mantar: D vitamini almak için her önünüze gelen mantarı yemek doğru değildir. Düğme mantarlarında D vitamini bol miktarda bulunmaktadır. Bu mantarın yüz gramı günlük ihtiyacın yüzde yedisini karşılar.

Patates: Patatesi önce haşlayarak ezip sonra üzerine bir miktar süt dökerseniz, bu patatesin yüz gramı günlük D vitamini gereksiniminizin yaklaşık yüzde birini karşılar.

Not: Bu sayfada sizlere D vitamini açısından en zengin yiyeceklerin listesini sunduk. Fakat bunların dışında D vitamini bulunan diğer besinler de vardır. Bundan dolayı kendi sağlık koşullarınıza en uygun olan koşullara göre bir doktora danışarak D vitamini içeren beslenme programına geçebilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi