Dergi Hazırlama Programı En İyi Dergi Yapma Programları

Amatör çapta bir dergi oluşturmak için kullanması basit ve kolay olan bir dergi tasarlama programı arıyorsanız, bu yazıda işinizi fazlasıyla görecek 3 farklı yazılım paylaşıyorum.

Bu programların hem kullanması kolay hem tamamen ücretsiz hem de Türkçe dil desteğine sahip.

QuarkXPress

Profesyonel anlamda en kaliteli dergi hazırlama programıdır. Henüz bundan birkaç yıl öncesine kadar tüm dünyada dergiler ve gazeteler sadece bu program kullanılarak yapılıyordu.

quarkxpress

QuarkXPress ile profesyonel görünen sonuçlar ve etkileyici bir arayüz elde edebilirsiniz.

Verileri içeri aktarma ve dışarı aktarma desteği sunuyor. Üstelik en güzel yazı tiplerine sahip. Artık iPad ve eBook formatları ile birlikte çalışabiliyor.

QuarkXPress sayesinde interaktif yayınlar yaratabilirsiniz.

Boyut: 282 MB

Lisans: Deneme Sürümü

QuarkXPress indir

Alternatif indirme linki

Scribus

Okulda veya küçük yerleşim birimlerinde yerel dergiler ve gazeteler oluşturmak için Scribus programını kullanabilirsiniz.

Bu programın avantajı kullanım kolaylığı, Türkçe dil desteği ve tümüyle ücretsiz olmasıdır.

Scribus programında ileri seviye bir editörün yanı sıra gelişmiş masaüstü yayıncılık araçları mevcuttur. İster fiziksel dergiler ister e-dergiler tasarlayabilirsiniz.

Scribus programıyla sayfa boyutunu ayarlayıp bu sayfaya kolayca resim, yazı ve simgeli şekiller ekleyebiliyorsunuz. Çalışmalarınızı  PDF, SVG, EPS, TIFF, JPG, PNG ve PSD dosyası şeklinde kaydedebilirsiniz.

Programın pek çok font çeşidi, broşür yapmak için hazır şablonları, cetvel ve ızgara görünümü ve öntanımlı sayfa büyüklükleri gibi işinizi kolaylaştıracak çok sayıda aracı vardır.

Lisans: Ücretsiz

Boyut: 82 MB

Dil: Türkçe

Scribus İndir

E Dergi Programı

2016-09-19_14-19-49

Yine Türkçe menülere sahip olan bedava bir dergi tasarlama programıdır.

E-Dergi Programı Nasıl Kullanılır?

Dosya içeriğinde bir index.html dosyası ve sağdaki küçük resimde gördüğünüz şekilde klasörler çıkıyor.khcjb

E-Dergi veya E-Kitap çalışması için sizin yapmanız gereken sadece pages ve xml klasörlerinin içini düzenlemek.

pages klasörünün içinde 1,2, 3… diye numaralandırılmış jpg formatında resimler var. Benim hazırladığım resimler (10 adet) 400×500 px boyutlarında. Siz istediğiniz sabit büyüklükte resimler hazırlayabilirsiniz. Bu resimler sizin hazırladığınız e-derginin sayfaları olacak. Hazırladığınız resimleri pages adlı klasöre atmanız gerekiyor.

Resimleri hazırladığımıza göre xml klasörü içindeki Pages.xml adlı dosyayı düzenleyip e-dergimizi yayına hazır hale getirebiliriz. Pages.xml dosyasında kaç tane ise sadece resim adlarını giriyoruz. Benim hazırladığım örnekte 1’den 10’a kadar isimlendirilmiş 10 adet resim var. Siz de numara ile isimlendirirseniz rahat edersiniz.

Örnekte hazırlanan resimler 400×500 px boyutlarında. Eğer sizin resimleriniz farklı boyutta ise Pages.xml dosyasında ilgili bölümden resim boyutunu belirtmelisiniz.

Örnek Pages.xml dosyası içeriği aşağıdaki gibi…

rqay1

Artık hazırladığınız e-derginiz yayına hazır. İsterseniz internet üzerinde isterseniz bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

Çalıştırmak için index.html dosyasına tıklayabilirsiniz

Boyut: 3.3 MB

Lisans: Ücretsiz

Dil: Türkçe

E-Dergi Programı İndir


Yayımlandı

kategorisi