Dış Gebelik Belirtileri

dis_gebelik_belirtileri_h504.jpg (555×300)

Erken gebelikle ilgili tüm belirtiler dış gebeliğin belirtileri arasındadır. Örneğin mide bulanması, gebelik testinin olumlu çıkması, adette gecikme gibi belirtiler normal gebelikte de görülmektedir. Böylece dış gebeliğin fark edilmesi zorlaşır. Bunların yanı sıra karnın alt bölgesindeki ağrılar, çok miktarda va*j*inal kanamalar ve baygınlık hissi görülür. Bu belirtilerin hepsi mevcutsa zaten doktorunuz sizi görmeye gerek kalmadan sadece telefonla bile teşhis koyabilir. Çünkü artık ektopik gebelik ürünü tüpü yırtarak iç kanamaya sebep olmuş, tansiyon düşmüş ve hayati tehlike ortaya çıkmış demektir.

Bu saydığımız belirtiler görülmese bile, hatta gebelik testi pozitif çıksa bile, eğer ultrasonda gebelik rahim içinde görülmüyorsa tanı konabilir. V*a*j*i*n*a*l yolla bakılan ultrasonda yumurtalık bölgesinde gebelik ürünü tespit edilebilir. Eğer iç kanama oluşmuşsa ultrasonda karın boşluğu içinde kan tespit edilebilir. Bunun gibi durumlarda v*a*j*i*n*a*l yoldan bir iğne yardımıyla karın boşluğuna girip aspirasyon yaparak pıhtılaşmayan kanın gelmesi saptanabilir.

Eğer kanama belirtisi yoksa kandaki bhCG değerinin değişimine bakarak da tanı konulabilir. bhCG değeri yüksek çıksa bile transv*a*j*i*n*a*l ultrasonografi sonucunda kesenin saptanamaması teşhisi güçlendirir.

Ayırıcı tanıda erken gebelik, düşük tehdidi, tam olmayan düşük, akut apandisit, akut pelvis iltihabı, dejenere olmuş myom düşünülmelidir. Çok nadiren bir normal gebelik ve bir dış gebelik bir arada olabilir.

Dış gebeliğin belirtileri ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Dış gebelik hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız.


Yayımlandı

kategorisi