Diyet bisküvi kilo yapar mı? Light bisküviler kilo aldırır mı?

light_urunler_gercekten_zayiflatiyor_mu_h8315.jpg (640×270)

Merhaba arkadaşlar, bu yazımı toplumda yaygın olan büyük bir yanılgıyı ortadan kaldırmak amacıyla yazıyorum.

Yurdum insanında öyle bir algı oluştu veya oluşturuldu ki, sanki üzerinde diyet veya light yazan tüm ürünleri istediğimiz kadar yiyebilir ve yine de kilo verebiliriz zannedildi.

Halbuki işin aslı hiç de öyle değil. Şimdi olayın ayrıntılarına geçelim.

50710_headline.jpg (700×350)

Eğer söz konusu süt ve süt ürünleriyse gerçekten de yağsız yani light yoğurtlar ve sütler, tam yağlı veya yarım yağlı olanlara göre çok daha az kalori içerirler ve zayıflamaya oldukça yardımcı olurlar. Örneğin ben süt olarak SEK markasının light ürününü tercih ediyorum. Eğer o yok ise Pınar light sütü alıyorum. İkisinin de yağ oranı çok düşük ve kalorisi azaltılmış. Fakat SEK sütün tadı benim daha çok hoşuma gidiyor. Yine de zevkler ve renkler tartışılmaz, belki de Pınar süt size daha güzel gelecektir.

Yoğurt olarak ise yine SEK yada Pınar markalarını kendi damak tadınıza göre tercih edebilirsiniz. Burada da oyumu SEK’ten yana kullanıyorum. Pınar’ın ki daha tatsız gibi geliyor bana.

Eğer söz konusu bisküviler ise, üzerinde diyet yazması aslında çok da önemli değil. Peki ama neden diye soracaksınız. Açıklayayım.

Eğer bir bisküvinin yaklaşık olarak 100 gramında 450 kalori var ise, üzerinde diyet yada light yazan bir bisküvide her 100 gram için en az 300-350 kalori olacaktır.

Yani 150 gramlık iki paket bisküvi yerseniz 900 kalori alacaksınız ki bu da bir günlük kalori ihtiyacınızın neredeyse yarısını oluşturur. Eğer 150 gramlık iki diyet bisküvi yerseniz 600-700 kalori eder ki, bu da hiç az değil.

Diyeceğim o ki, aslında her bisküvi çok yenildiği vakit kilo aldırır. Fakat ille de bisküvi yemeniz gerekiyorsa, tabii ki diyet ve light ürünleri tercih etmelisiniz. Ayrıca bisküvilerin lifli, kepekli, keten tohumlu veya yulaflı olanlarını yemenizi tavsiye ederim. Çünkü bunlar hem daha uzun süre tok tutar, hem diyettekilerin baş düşmanı olan kabızlığa iyi gelir, hem de kan şekeri seviyesini düzenleyerek ani açlık krizlerinin önüne geçip zayıflamaya ve dengeli beslenmeye yardımcı olur.

Bisküviden vazgeçemeyen ama çok da kilo almak istemeyenlere Eti Form ve Ülker Mavi Yeşil diyet ürünlerini tavsiye ediyorum. Ama yukarıda da ayrıntılı açıkladığım gibi, sınırlı miktarda tüketmelisiniz, yoksa light bile olsa şişmanlarsınız.

light-urun-300x264.jpg (300×264)

e8ba0c3k.png (424×280)

light-biskc3bcvi-benchmark.jpg (750×449)


Yayımlandı

kategorisi