En İyi 5 USB Bellek Şifreleme Programı 2019-2020

Hepimizin bazen özel şahsi dosyaları transfer etmemiz gerekebilir. Bu iş için USB bellekler ideal. Fakat başka biri bu USB’yi alıp bilgisayara takarsa, bizim özelimiz olan dosyaları istemeden de olsa görebilir. Dolayısıyla fotoğraflarımızı, videolarımızı veya çok önemli iş dosyalarını transfer ederken USB belleğe şifre koymakta fayda var.

Ayrıca yine başkaları USB belleği alıp içindeki dosyaları istemeden veya isteyerek silebilir. Dolayısıyla bu defa önemli verilerimizi kaybederiz. Bunun da önüne geçmek için USB bellekleri şifrelemek en iyi çözümdür.

İşte En İyi USB Şifreleme Programları


VeraCrypt portable

USB belleklere şifre koymak için bulabileceğiniz en kaliteli yazılım budur. Aslında Truecrypt adlı programın güncel ve geliştirilmiş halidir. Truecrypt yazılımındaki güvenlik açıklarını onarmak amacıyla geliştirildi.

3 farklı şifreleme algoritması kullanıyor (AES 256-BIT, Serpent ve TwoFish).

Bu program sayesinde portable yazılımları direk olarak USB bellekten çalıştırabilirsiniz.

2GB’ı geçmeyen USB sürücüler için tamamen ücretsiz olan VeraCrypt ile harddisk bölümlerini veya harici depolama cihazlarını şifreleyebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken USB belleği bilgisayara takmak ve ardından veraCrypt bölüm yaratma sihirbazını çalıştırmak. Yeni bir bölüm açarak şifre koyabilir veya USB belleğin tümünü şifreleyebilirsiniz.

Şifrelenmiş dosyalara erişmek için tek yapmanız gereken şey şifreyi girmek.


SecurStick

En iyi USB şifreleme programlarından biri de SecurStick. Üstelik kuruluma ve yönetici haklarına gerek yoktur.

Ama yine de USB bellekten bir EXE dosyasını çalıştırmanız gerekiyor. Çalıştırınca Komut Satırı penceresi ve bir de web tarayıcı penceresi açılacak. Tek yapmanız gereken bir şifre girmek ve güvenli bölge olacak klasörü seçmek. Böylece bu güvenli klasöre attığınız her dosya otomatikman şifrelenmiş olacak.


USB Secure

Ünlü FolderLock isimli dosya şifreleme programını üreten şirket tarafından yapılmıştır. USB Secure programı temel USB şifreleme görevini görmek için geliştirilmiştir.

USB belleğe iletişim bilgilerinizi girerek, örneğin USB belleği kaybettiğinizde bulan arkadaşın bu iletişim bilgilerinden size ulaşmasını sağlar. Böylece kaybolan USB belleği kurtarabilirsiniz.

Ayrıca bu program sizin bilgisayarınıza yükleneceği için, bundan sonra başka bir bilgisayarda bile bu programı çalıştırmaya gerek kalmadan dosyalara ulaşabilirsiniz.

Şifrelenen dosyaya ulaşmak için 2 seçeneğiniz var. Şifresini çözebilir veya sanal bir sürücüde bu dosyalara erişim sağlayabilirsiniz. USB bellek kazayla bilgisayardan çıkartıldığı zaman bu özellik çok işe yarıyor.

Yukarıdaki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzre, programın arayüzü minimal, anlaşılır ve çok hoş.


USB Flash Security

AES 256-BIT şifreleme yöntemiyle USB belleğin tamamını şifreleyen USB Flash Security programı sadece programın kendisinin yüklendiği alanı şifrelemez.

Bu program ile şifrelenmiş dosyalar gizlidir ve sadece bu programı USB bellekten direk çalıştırdığınızda bu dosyalara erişim sağlayabilirsiniz. Böylece bu program kendi bilgisayarınıza yüklemeye de gerek kalmıyor.

Not: Listedeki 5.program Google tarafından şüpheli olarak algılandığı için listeden derhal kaldırdık.


Yayımlandı

kategorisi