Ana Sayfa Son Haberler En İyi Kod Yazma Programı (PHP, CSS, HTML Editörü)

En İyi Kod Yazma Programı (PHP, CSS, HTML Editörü)

1586
0

Notepad++ programının ismine aldanarak yalnızca Notepad benzeri alternatif bir yazılım olarak görmeyin. Aslında bundan çok daha fazlasıdır.

Notepad++ açık kaynak kodlu bir metin editörüdür ve sadece düz yazıyı minimal bir arayüzde göstermekle kalmaz, aynı zamanda pek çok programlama dilinde kod yazmak/düzenlemek için binlerce kod geliştirici tarafından kullanılmaktadır.

Programın arayüzü size Notepad’in basitliğini anımsatabilir. Bu yazılım aslında basit bir not alma programından çok, açık kaynak kodlu düzenleme bileşeni olan Scintilla’ya dayanan bir kaynak kod düzenleyicidir.

Notepad++ tüm programlama dillerinin dosyalarını açabilir. Ayrıca her bir programlama dili için sentaks vurgulama özelliği de bulunuyor.

Kodların ekranda nasıl görüneceğini tamamen kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

Notepad++ bir metin editörü olarak da çok faydalı özelliklere sahip. Örneğin çok güçlü bir arama ve değiştirme (search and replace) aracı bulunuyor. Ayrıca numaralı satırlar, yakınlaştırma/uzaklaştırma özelliği, satır sonu ayarlarını dönüştürme, boşluk temizleme, otomatik kod tamamlama, otomatik formatlama özellikleri ve daha keşfedilecek çok sayıda özelliği mevcut.

Notepad++ programının kısayol desteği sayesinde programcılar kodlama görevlerini otomatik bir hale getirebilir. Neredeyse her görev ve komut için bir klavye kısayol tuşu atayabilirsiniz.  Düzenleme araçlarından makrolara, eklenti komutlarından Scintilla komutlarına kadar her şeyi kısayollarla yapabilirsiniz.

Notepad++ ile yazdığınız kodları çalıştırmak için (compile/debug) üçüncü parti yazılımlara ihtiyacınız olacak.

Notepad++ İndir

Önceki İçerikEn İyi Bilgisayarda Klavyeden Piyano Çalma Programı (HS Virtual Piano)
Sonraki İçerikBilgisayardaki Gereksiz Dosyaları Silme ve Performans Arttırma Programı (Ücretsiz)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz