Ana Sayfa Teknoloji Güvenlik En Tehlikeli Zip Bombası 46 MB’ı Açınca 4.5 Petabyte Oluyor!

En Tehlikeli Zip Bombası 46 MB’ı Açınca 4.5 Petabyte Oluyor!

46
0

Zip bombası kısaca açıklamak gerekirse, küçük boyutlu bir zip dosyasını açtığınız zaman inanılmaz büyük boyutta veriyi çıkartması ve normal bilgisayarların bunu kaldırması mümkün olmadığı için donup kalmasıdır.

Tahmin edeceğiniz gibi bu tıpkı bir virüs ve zararlı yazılım kadar tehlikelidir.

Zip Bomb

Üstelik artık zip arşivinin üst sınırı olan 281TB sınırını aşmanın bir yolu bulundu. David Fifield  isimli bir geliştirici klasik olarak kullanılan tekrarlama tekniği yerine, zip arşivi içinde dosyaları üst üste bindirmenin bir yolunu bularak tam 4.5 Petabyte veriyi 46 MB’lık zip arşivine sığdırdı. Bunun anlamı bu dosyayı açtığınız zaman yaklaşık 10 milyon Facebook fotoğrafını bilgisayara indirmiş olacaksınız. Dolayısıyla bilgisayarınızı aşırı kasacak ve donduracak.

Fakat David Fifield normal zip arşivi yerine Zip64 uzantısını kullandı. Dolayısıyla Zip64 popüler bir format olsa bile, bu zip bombası her programı etkilemeyebilir.

Zaten bu yenilikçi zip bombası tekrara dayanmadığı için antivirüs programlarından da kaçıp saklanabilir. Bu nedenle asla şüpheli dosyaları açmamalısınız. Yoksa günün birinde böyle bir programla bilgisayarınıza zarar verebilirsiniz.

Önceki İçerikiPhone Rahatsız Etme Modu Nasıl Kapatılır? Resimli Anlatım
Sonraki İçerikNumpad Çalışmıyor Kesin Çözüm (Klavye Sayılar Basmıyor) Windows 10

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz