Format Atmadan Virüs Nasıl Temizlenir Resimli Anlatım

Her bilgisayara ara sıra virüs bulaşabilir. Genelde kullanıcılar en iyi virüs silme programlarına ücret ödemek istemediği için ve karşısına çıkan ilk ücretsiz antivirüs programıyla temizlemeye çalışıp başarısız olduğu için hemen bilgisayarı formatlama yoluna gidiyorlar.

Oysa bilgisayara format atmadan da virüsleri temizleyebilirsiniz. Sizlere bunun birkaç farklı yönteminden bahsedeceğim.

İlk olarak tamamen ÜCRETSİZ ve TÜRKÇE olan EN BAŞARILI iki virüs silme programını paylaşıyorum, ardından sistem geri yükleme yaparak virüslerden nasıl kurtulacağımızı anlatacağım.

Adaware Virüs Silici

2016-08-15_16-11-04

Buraya tıklayarak programı indirin ve sürekli İleri butonuna tıklayarak normal bir programı kurduğunuz gibi kurun.

Programı çalıştırdığınız zaman yukarıdaki ana penceresi açılacak. Önce 1 numarayla gösterdiğim Tara butonuna tıklayın ve bilgisayarı taramasını bekleyin. Tarama bitince 2 numarayla gösterdiğim yerde bulunan zararlılar listelenecek. Ardından 3 numaralı Temizle butonuna tıklayın.

Malwarebytes Anti-Malware Virüs Temizleyici

Buraya tıklayıp programın bilgisayara indirin ve normal şekilde kurun. Zaten program Türkçe olduğu için kurmakta sıkıntı yaşamazsınız.

Programı açtığınız zaman aşağıdaki penceresi açılacak. Ok işaretiyle gösterdiğim Scan Now butonuna tıklayın ve bilgisayarı taraması için biraz sabredin.

2016-08-15_16-20-19

Tarama bitince Remove Selected (seçilenleri sil) yazan butona tıklayarak bulunan zararlıları silmesini sağlayın.

Evet, ücretsiz olan en iyi 2 virüs temizleme programıyla bilgisayarı tarattık ve temizlik yaptık. Eğer sorun hala çözülmediyse, o zaman sıra sistem geri yüklemeye geldi.

Sistem Geri Yükleme Nedir, Ne İşe Yarar, ve Nasıl Yapılır?

Sistem geri yükleme yapılınca bilgisayarı önceki bir tarihe geri yüklemiş olursunuz. Yani bilgisayarınıza virüs bulaşarak ayarlarını bozduysa, tüm ayarları bilgisayarın düzgün çalıştığı önceki bir tarihe geri döndürebilir ve virüslerden kurtulabilirsiniz.

Sistemi geri yükleme yapmayı daha önceki yazılarımda resimlerle kısaca özet şeklinde anlatmıştım. Aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Windows 8 Sistem Geri Yükleme Resimli Anlatım

Windows 7 Sistem Geri Yükleme Resimli Anlatım


Yayımlandı

kategorisi