Girdiğim siteleri nasıl gizlerim nasıl silebilirim

en+iyi+tarayıcı.jpg (640×336)

Bilgisayarda Google’da girdiğim siteler görünmesin diyorsanız çözüm burada. 

Normalde internet taryıcısında girdiğiniz siteler kaydedilir ve tarayıcının Geçmiş özelliğine bakınca tüm bu siteler tek tek görünür. Fakat tarayıcnın geçmişini temizleyerek girilen sitelerin kaydını silebilirsiniz. Ayrıca tarayıcıların bundan sonra girilen siteleri kaydetmemesini yani asla hatırlamamasını sağlayabilirsiniz.

Bu sayfada Firefox, Chrome ve Internet Explorer gibi popüler tarayıcılar için geçmişi silmeyi ve girilen siteleri kaydetme özelliğini kapatmayı anlatacağım.

Firefox Geçmişi Temizleme

Öncelikle sağ üst bölümde bulunan menü butonuna basıyoruz. Butona bastığımızda ise karşımıza çeşitli seçenekleri barındıran bir menü çıkacak ve burada görebileceğiniz “Geçmiş” butonunu kullanarak ilgili bölüme geçiş yapıyoruz.

Geçmiş penceresi karşımıza çıktığında, “Yakın geçmişi temizle…” seçeneğine tıklayabilir yahut klavyemizden Ctrl+Shift+Del kombinasyonuna basabiliriz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi devam ediyoruz.

Geçmiş temizleme ekranında yer alan “Temizlenecek zaman aralığı” kısmını değiştirerek istediğimiz uzaklıktaki geçmişi temizleyebiliyoruz. Seçimi gerçekleştirdikten sonra “Şimdi temizle” butonuna basarak devam ediyoruz ve geçmişin temizlenmesini sağlıyoruz.

Bu bölümün “Ayrıntılar” sekmesine tıklayacak olursak daha fazla geçmiş detayının temizlenmesini de sağlayabiliyoruz. Eğer Mozilla Firefox tarayıcı geçmişinde varolan tüm geçmiş verilerinin tamamen temizlenmesini istiyorsanız hepsini seçmeyi ve daha sonra “Şimdi temizle” butonuna basmayı unutmayın.

Firefox tarama geçmişi temizleme özelliğini kullanmak bu kadar basit.

Mozilla Firefox geçmişi kaydetmeme ayarları

Mozilla tarayıcınızın ayarlar seçeneğine giriş yapın.

Gizlilik sekmesi altında bulunan Geçmiş seçeneğinde “Geçmişi asla hatırlamasın” seçeneğini işaretleyiniz.

Internet Explorer Geçmişi Temizleme

Internet Explorer tarayıcınızı açın ve sağ üstte dişli ikonuna tıklayın. Açılır menüde “internet seçenekleri” seçeneğine tıklayın.

 

Açılan ekranda genel sekmesinde altta sil seçeneğine tıklayın.

 

Sil butonuna tıkladığınızda karşınıza silmek istedikleriniz gelecek ve bu ekranda silmek istediklerinizi seçiyoruz. Son olarakta sil butonuna tıklayın ve silmek istedikleriniz silinecektir.

Internet Explorer geçmişi kaydetmeme ayarları

Internet Explorer ,İnternet seçeneklerine giriş yapın.

Gözatma geçmişi seçeneği altında bulunan “Ayarlar” a giriş yapın.

Geçmiş altında bulunan “Internet explorer’in ziyaret ettiğiniz web sitelerinin listesini kaç gün saklaması gerektiğini belirtin” seçeneğini 0 (sıfır) olarak değiştirin.

Chrome geçmişi silme

Google Chrome‘u açın ve adres çubuğuna altta verdiğim adresi kopyalayıp yapıştırarak klavyeden Enter tuşuna basın.

chrome://history/ 

Açılan sayfada Tarama verilerini temizle yazan butona tıklayın.

tarama-verilerini-temizle

Size sunulacak seçenekler arasından ister bir günlük ister en başından beri kaydedilen geçmiş kayıtları seçerek silebilirsiniz. Bu kadar kolay ve basit işte.

Chrome geçmişi kaydetmeme ayarları

Chrome tarayıcı menüsünde malesef böyle bir özellik sunmamaktadır.

Chrome kullanıcıları “Ctrl – Shift – N” tuş kombinasyonuna tıklayarak gizli sekme açabilir.

“Ctrl – Shift – Delete” tuşları ile geçmişi kolayca temizleyebilirsiniz. Geçmişin kaydetme engellemek için ekstra eklentiler kullanmanız gerekmektedir fakat bunun yerine gizli sekme özelliği fazlaıyla işinizi görecektir diye düşünüyorum.

chrome-gizli-sekme

Opera geçmişi kaydetmeme ayarları

Opera tarayıcıda Araçlar > Tercihler > Gelişmiş > Geçmiş seçeneklerini takip edin.

Gezinilen siteleri hatırlama seçeneğini işaretleyerek kaydetmeyi kapatınız.

4 popüler tarayıcıda geçmişi kaydetmeme özelliği bu şekilde yapılmaktadır. Bunun haricinde merak ettiğiniz tarayıcılar varsa yorum olarak bizlere iletirseniz anlatıma ekleyebiliriz. Versiyon veya sürüme göre farklılıklar olabilir fakat genel olarak sistemin ayarlanma mantığı bu şekildedir.

Yukarıda anlattığım yöntemlerle ister kullandığınız web tarayıcısının kaydettiği web site adreslerini silebilir, ister artık bundan sonra girilen siteleri kaydetmemesini sağlayabilirsiniz. Fakat tarayıcıların girilen siteleri kaydetmesi bence güzel bir özelliktir ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle bu özelliği kapatmak yerine düzenli aralıklarla geçmişi temizlemenizi öneririm. Mesela Chrome tarayıcısında herhangi bir siteye girmek için site isminin ilk iki harfini girerseniz, daha önce eğer bu siteye girmişseniz otomatik olarak tamamlar ve hemen bu siteyi açabilirsiniz. Ayrıca dün girdiğiniz ve faydalandığınız ama kaydetmediğiniz ve adını unuttuğunuz için bugün giremediğiniz güzel sitelerden mahrum olabilirsiniz. Bunun için bence geçmişi hatırlama özelliğini tümüyle kapatmayınız. Fakat seçim size kalmış…


Yayımlandı

kategorisi