Google Başlık ve Meta Açıklaması Uzunluğu Kaç Karakter? 2019-2020

Bir sayfanın Google’daki başarısını en çok etkileyen şeylerden birincisi içerik ise, diğerleri başlık ve meta açıklamasıdır. En azından yıllardır SEO dünyasında bu böyle biliniyor.

Geçtiğimiz yıllarda SEO uzmanları sayfa başlığının çok uzun olmaması gerektiğini, hatta en çok 64 karakter olması gerektiğini ifade ediyordu. Çünkü zaten arama sonuçları sayfasında 64 karakterden daha fazlası gösterilmiyordu.

Bu yıl ise işler biraz değişti. Google artık bizim bunlara odaklanmamızı istemiyor. Çünkü arama sonuçlarında gösterilen içerik özeti artık bizim eklediğimiz meta açıklamasından alınmıyor. Onun yerine kullanıcının yaptığı aramaya göre ve sayfadaki içeriğe göre, sayfadan dinamik olarak alınıyor.

Ayrıca arama sonuçları farklı cihazların ekranına uyum sağlamak için farklı şekillerde budanıyor.

RankRanger adlı ünlü SEO sitesinin yaptığı analizlere ve sunduğu rapora göre Google’da organik sonuçlarda başlık uzunluğu ortalama 55 karakter ve meta açıklaması uzunluğu ortalama 164 karakter uzunluğunda.

Ortalama değerler yerine maksimum (en çok) ne kadar olabilir diye merak edenler için:

Meta açıklaması masaüstü ekranlarda en çok 158 karakter olmalı, mobil ekranlarda en çok 120 karakter olmalıdır.

Başlık uzunluğu ise en çok 50-60 karakter arasında olmalı. Çünkü zaten bundan fazlasını sonuç sayfasında göstermiyor. Eğer 60 karakterden daha az bir başlık yazarsanız, sonuçlarda başlığınız doğru bir şekilde gösterilir.


Yayımlandı

kategorisi