Google Earth Nasıl Kullanılır? Resimli Anlatım ve Video İzle

Şimdiye kadar Google Earth programını hiç kullanmadıysanız yeni başlayanlar için kolay ve anlaşılır bir şekilde anlatıyoruz. Üstelik resimlerle bu anlatımı daha basitleştiriyoruz.

Hazırlık

 1. Image titled Use Google Earth Step 1
  Bu linke tıklayarak üstteki resimde gösterilen butona tıklayıp programı indirin: Google Earth download sayfası.
 2. Image titled Use Google Earth Step 2
  İndirdikten sonra programı kurun ve çalıştırın.

Programı Kullanma

 1. Image titled Use Google Earth Step 3
  Üstteki resmin sol üst köşesinde gösterilen aram kutusundan bir yerin ismini yada posta kodunu yazarak aratabilirsiniz. Aradığınız şeyin ismini yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra otomatik olarak program haritada sizi o yerin üzerine götürecek.
 2. Image titled Use Google Earth Step 4
  Harita üzerinde bir yerden başka bir yere gezinmek (dolaşmak) için farenin sol tuşunu basılı tutarak fare imlecini haritanın üzerinde sürükleyin.
 3. Image titled Use Google Earth Step 5
  Program penceresinin sağ tarafının dikey olarak orta kısmında bulunan butonlarla haritayı yakınlaştırın veya uzaklaştırın.
 4. Image titled Use Google Earth Step 6

  Sağ en üst köşede bulunan yuvarlak şekli döndürerek herhangi bir nesneye daha iyi anlaşılan bir açıdan bakabilirsiniz.

  • Hatta ortasında bulunan el simgesine tıklayarak görüntüyü daha iyi bir hale getirebilirsiniz.  Hatta yukarıdan yer modu ve görünüm arasında geçiş yapabilirsiniz. Bazen bu faydalı olabilir.
 5. Image titled Use Google Earth Step 7
  Görünümü değiştirin.  Havadan görünüm yerine yerden bakıyormuş gibi gözüken görünüme geçmek için pencerenin sağında bulunan dikey kaydırma çubuğunu yukarı yada aşağı doğru kaydırabilirsiniz. Böylece yavaş yavaş iki görüntü arasında geçiş yapacaktır.
 6. Image titled Use Google Earth Step 8
  Sol alt köşeden  fotoğrafın çekildiği tarihi öğrenebilirsiniz. Üstteki resimde gösterilmiştir. Tarihler arasında gezinerek bir yerin eski ve yeni halini görebilirsiniz.  Uydu görüntüsünün çekildiği tarihi yazan bir yeri yakınlaştırın ve ardından “görünüm” menüsünden  “Geçmiş Görüntüler” seçeneğinde tıklayın. Karşınıza çıkan tarihlerden birine tıklayarak o tarihteki uydu görüntüsüne bakın.
 7. Image titled Use Google Earth Step 9
  Sol alt köşede bulunan “Katmanlar” menüsünden faydalanın.
 8. Image titled Use Google Earth Step 10
  En üstteki menülerden Görünüm menüsüne gelin ve açılan menüden Keşfet yazan seçeneğe tıklayın. Karşınıza çıkacak ufak menüden de “Mars” seçeneğine tıklayın. Artık Mars’ı yakından görebilir ve bir keşif gezisine çıkabilirsiniz.
 9. Image titled Use Google Earth Step 11
  Görünüm menüsünden Güneş seçeneğine tıklayarak herhangi bir yerin ne kadar gün ışığı aldığını öğrenebilirsiniz. Böylece gökyüzünde güneşin aydınlattığı yerleri görebilirsiniz.
 10. Image titled Use Google Earth Step 12
  Google Uçuş Simülatörünün artılarını ve eksilerini öğrenin. Herhangi bir hava alanından başka bir hava alanını seçerek tıpkı uçakla uçuyormuş da uçaktan gözlüyormuşsunuz gibi şehirleri uçak gözüyle görebilirsiniz. En üstteki Araçlar menüsünden Uçuş Simülatörünü açabilirsiniz veya Ctrl + Shift + A kısayol tuşlarına birlikte basarak da açabilirsiniz.

Google Earth Kullanımı Videolu Anlatım

https://www.youtube.com/watch?v=S7bGRhYvS-Q

https://www.youtube.com/watch?v=MtSUNRaEU38


Yayımlandı

kategorisi