Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin Ne Yapmalı? 2017 Yeni Yöntemler

Sitenize daha çok hit çekmenin en önemli yolu Google arama sayfalarında birinci sayfada çıkmak veya bunu başaramıyorsanız bile, daha üst sıralarda çıkmaya çalışmaktır. Google’da ilk sırada çıkmak için illa ki orijinal bir fikir veya hiç olmayan bir şeyi bulmanız gerekmiyor. Bir haberi herkesten önce vermeniz de şart değil. Aslında Google sonuçlarında üst sırada çıkmak için çok daha kolay ve pratik yöntemler var. Gelin bunların ne olduğuna birlikte göz atalım.

Yazıları daha uzun yazın

İnternette bulduğunuz yazıları farklı bir amaç için yeniden tasarlamak istiyorsanız, liste halindeki en uzun haberi bulun ve daha kapsamlı bir başlık ekleyin. Mesela bir konu ile ilgili “en iyi 10” şeklinde bir makale varsa, siz onu “en iyi 20” yapın. Ekleyeceğiniz ekstra 10 madde değer taşıdığı sürece bulduğunuz makaleyi Google sonuçlarında geçeceğinizden emin olabilirsiniz. Çünkü bir konuyla ilgili daha kapsamlı daha uzun bilgiler veren bir yazı Google açısından daha değerli görülmektedir. Aslında insanların sayfada kalma süresi de artacağı için zaten insanların sayfanıza daha çok değer verdiği anlaşılır ve Google sayfada kalma süresinin fazla olmasını sever.

Yazıları daha güncel hale getirin

Modası geçmiş ve artık eskide kalmış liste haberlerini geçmek sandığınızdan daha kolay. Bu listeleri alıp en başına son dönemde çıkan yeni maddeler ekleyerek kolayca geçebilirsiniz.

Mesela program sitelerinde bundan 4 yıl önce yazılmış olan bir program tanıtım yazısı halen Google da üst sıralarda çıkabilir. Oysa bu programın yeni sürümleri çıkmış ve pek çok özellik eklenmiş olmasına rağmen o eski tanıtım yazısında bunlar yer almaz. Siz orijinal tanıtım alıp yeni özelliklerle süsleyerek yazarsanız ve programın en son sürümünün resimlerini eklerseniz, tabii ki kolayca Google da birinci sayfada çıkabilirsiniz. Fakat programın indirme linkinin de son sürüm olduğundan emin olun.

Dizaynı daha güzel hale getirin

Bazen daha iyi bir görünüm neredeyse yazılan içeriğin taşıdığı değer kadar kıymetlidir. Mesela aşağıdaki resimde bir teknoloji sitesinin eski zamanlardaki ana sayfası ve güncellenen yeni ana sayfası görülmektedir. Bu ikisinin arasındaki farkı ve hangisinin daha iyi olduğunu anlamak zor olmasa gerek. Siz de hem ana sayfanızın hem de sayfa tasarımın daha iyi görünmesini sağlayın.

homepage2 homepage1

Yazıları kusursuz hale getirin

Yazılarınıza daha fazla anlam katarak, daha çok örnek ekleyerek, paragrafları daha iyi bir sıraya sokarak yazılarınızı mükemmel hale getirebilirsiniz. Fakat bir makaleyi kusursuzlaştırmanın daima işe yarayan bir yolu da kullanıcılardan gelen yorumları göz önüne alarak eksikleri gidermek ve yazıya daha çok değer katmaktır. Kitle kaynak (crowdsourcing) denilen bu kavram günümüzün büyük teknoloji şirketleri tarafından başarıyla uygulanmaktadır.

Bizler her zaman yazılarımızdaki eksiklikleri göremeyebiliriz veya hep en iyisini yazamayabiliriz. Fakat ziyaretçilerden gelen yorumlara kulak vererek kendimizi geliştirmemiz her zaman mümkün.

Quick tip #5 - Improve the headline

Sayfa başlığını geliştirin

Eğer bir makaleyi daha değerli hale getirmek için tek bir şansınız olsaydı, işe kesinlikle başlıktan başlamanızı önerirdim. Google sonuçlarında gözüken başlıklar insanların seçimlerini doğrudan etkilemektedir. Hatta yapacağınız başlık düzenlemeleriyle onların bilinçaltına baskı yaparak sizin sayfanıza tıklamasını sağlayabilirsiniz.

Başlıkları daha ilginç, daha anlaşılır ve daha çok şey vaat eden bir hale getirin.

Quick tip #6 - Change the perspective

Bakış açınızı değiştirin

Sektör dışından ünlü birini davet edin ve röportaj yapın. Veya o kişinin sektörünüzle ilgili bir röportajını bulun. Çünkü yüzeysel konumlar daima en büyük kalabalıkları çeker.

Mesela SEO alanında uzman olan bir kişi normalde web tasarımıyla ilgili çok nadir konuşur. Fakat bu uzmanın web tasarımı hakkındaki görüşlerini alıp makalenize eklerseniz, insanların büyük bir ilgisini çekebilir ve ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Quick tip #7 - Change the format

Formatı değiştirin

Uzun bir blog yazısında anlatılan bir fikir çok başarılı olabilir ve insanların hoşuna gidebilir. Fakat insanlar içerikleri çok farklı şekillerde tüketir. Bu uzun yazıyı alıp formatını değiştirerek değişik ve geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilirseniz, ziyaretçi sayınızı da arttırabilirsiniz.

Örneğin uzun bir blog yazısında anlatılanları kısa bir video haline getirebilirseniz turnayı gözünden vurdunuz demektir. Zaten YouTube’a yüklerseniz, birinci sırada çıkacağından emin olabilirsiniz.

Quick tip #8 - Never plagiarise

Asla intihal yapmayın

Plagiarism (İntihal); genel olarak başkasının çalışmasını kendi çalışmasıymış gibi göstermektir. Kaynak göstermeden kopyalanan yazı veya fikirler, yanlış kaynak gösterimleri, kelimeleri değiştirseniz bile başkasının cümle yapısını kaynak göstermeksizin kopyalamak.

Bence başkasının yazısını kopyalamak yerine ufak bir kesiti alarak alıntı yapmak ve kaynak göstermek çok daha iyi olacaktır.

Kaynak: Builtvisible.com


Yayımlandı

kategorisi