Güvenli Mod Nedir ve Hangi Durumlarda Kullanılır?

Merhabalar, bu yazımızda Windows bilgisayarda güvenli mod nedir ve hangi durumlarda kullanılır sorusunu cevaplıyoruz.

İşletim sisteminin tüm gereksiz bileşenlerden arındırılarak sadece temel bileşenleriyle açıldığı duruma güvenli modda açma denir. Yani grafik kalitesine ve işlevselliğe önem verilmez. Kasadaki bileşenlerin doğrudan sürücüleriyle başlamasını sağlar.

Bilgisayarın işletim sisteminde hatalar veya sorunlar meydana geldiğinde güvenli mod kullanıcıların yardımına koşar.

Bilgisayarı güvenli modda açmak için; kapattıktan sonra açma düğmesine bastığınızda veya yeniden başlattığınızda (restart) klavyeden F8 tuşuna basılı tutun. Çoğu bilgisayarda işe yarasa bile, bazılarında işe yaramadığı biliniyor.

Windows 10’u güvenli modda açmak için kullanabileceğiniz 3 farklı yöntem bulunuyor ve bunları Microsoft’un resmi web sitesinde buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Mesela bilgisayar çöktüğü zaman bu çökmenin nedenini araştırıp bulmak ve çözüme kavuşturmak için bilgisayarı güvenli mod ile çalıştırabilirsiniz.

Mesela çökmenin nedeni bir program ise bu programı kaldırabilirsiniz.

Her zamanki gibi kısa ve öz bir anlatımla güvenli mod ne demek, ne işe yarar ve ne zaman kullanmak gerekir tarzı sorulara yanıt verdik. Konuyla ilgili diğer sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından sorabilir ve bizden ücretsiz teknik destek alabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi