İnstagram Şikayet Etme Kapatma 2019 Resimli Anlatım

Bir İnstagram hesabı nasıl şikayet edilir ve nasıl kapattırılır? Bu yazıda İnstagram Şikayet Etme ve Kapatma olayına açıklık getiriyoruz.

Eğer bir İnstagram hesabı topluluk kurallarını ihlal ediyorsa, uygunsuz içerik barındırıyorsa, spam hesap ise, açık seçik resimler paylaşıyorsa, ırkçılık yapıyorsa veya taklit (fake) hesap ise bir formu doldurup şikayet ederek durumu İnstagram yetkililerine bildirip hesabı kapatabilirsiniz.

İnstagram’da genel amaç ve kural basittir. Kendi hesabınızla kendinizle ilgili resimler ve videolar paylaşabilirsiniz. Topluma karşı saygılı ve ahlaklı olmak zorundasınız. Spam yapamazsınız.

Yaptığınız şikayetlere genellikle bir gün içinde (24 saat) geri dönüş yapılıyor.

2016-07-25_20-32-19

Sahte Hesabı Şikayet Etme

İnstagram’ın en önemli problemlerinden birisi çok sayıda sahte (fake) denilen taklit hesaplar içermesidir. Aşağıdaki adımları uygulayarak şikayetçi olabilirsiniz.

Öncelikle alttaki linke tıklayarak şikayet formunun olduğu sayfaya gidiniz.

https://help.instagram.com/contact/636276399721841

Eğer firmanızın bir taklit (sahte) hesabı açılmış ise şikayet etmek için “Birisi işletmem veya kuruluşum için hesap açmış” seçeneğini işaretleyin.

Eğer isminizi kullanarak sahte bir hesap açılmış ise şikayet etmek için “Birisi beni veya bir arkadaşımı taklit eden bir hesap açmış” yazan seçeneğe tıklayın.

Ardından “Evet taklit edilen kişi benim” yazan seçeneği işaretleyin. Şimdi karşınıza yeni bir form gelecek. Bu formda şikayet ettiğiniz hesap ile ilgili bilgileri ve eğer varsa kendi hesabınızı ilgili yerlere doğru şekilde girin.

Resim eklerken bunlara dikkat etmeniz iyi olacaktır:

“Lütfen taklit edilen kişinin kabul edilen bir kimliğinin (ör. sizin veya temsil etmeye yetkili olduğunuz kişinin kimliği) net bir resmini ekleyin. Kimliğinizin doğrulanması için gerekli olmayan tüm kişisel bilgilerin (ör. adres, ehliyet numarası) üzerini kapatın. Mümkünse, lütfen bu dosyayı JPEG görüntü formatında kaydedin. Mobil cihazınızdan kimliğinizin fotoğrafını yüklemede sorun yaşıyorsanız, lütfen bu formu bilgisayardan göndermeyi deneyin”

2016-07-25_20-26-07

Yaşı tutmayan kullanıcıyı şikayet etme (küçük yaştaki çocukları)

Artık küçücük çocuklar bile sosyal medyanın sunduğu sonsuz imkanlardan dolayı çeşitli sosyal hesaplar açıp kendilerini tehlikeye atabiliyorlar. Sosyal mecrada çocukları kandırıp suistimal eden kişilerden korunmak isteyen aileler çocuklarının İnstagram hesabını şikayet ederek kapattırmak isteyebiliyor.

İnstagram üyeliği için alt yaş sınırı 13. Yani 13 yaşından küçükleri şikayet edebilirsiniz. Şikayet etmek için çocuğun doğum tarihini, sizin çocukla olan akrabalık durumunuzu ve çocuğun diğer kimlik bilgilerini forma yazmanız gerekiyor. Çocukların hesabını şikayet etmek için alttaki linke tıklayarak şikayet formunun olduğu sayfaya gidiniz.

https://help.instagram.com/contact/723586364339719

Not: Bu sayfadaki linkleri 15 Temmuz 2019 tarihinde kontrol ederek güncel hale getirdik. Buradaki bilgiler hala geçerliliğini koruyor. Yani bu bilgileri okuyarak kolayca şikayetinizi iletebilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi