İphone kilit işareti ne demek? Kilit simgesi nedir ne işe yarar?

Merhabalar, bu yazımızda İphone kilit işareti ne demek? Kilit simgesi nedir ne işe yarar? sorusuna cevaben kısa birkaç kelam edeceğiz.

Aşağıdaki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen pil yüzdesinin solundaki kilit simgesi nedir ve ne işe yarar biliyor musunuz?

Bu simge iPhone’un ekran dönme kilididir ama resmiyette adı Düşey Yöne Kilitleme özelliğidir. Yani eğer bu özellik açık ise (etkinleştirilmiş ise), telefonun şuan ki görünümü dikey ise, döndürseniz bile yine dikey kalır veya şuanda  yatay ise döndürseniz bile yine yatay kalmaya devam eder. Çünkü döndürme kilidini aktif hale getirmişsiniz.

Eğer telefonu döndürdüğünüz zaman ekranın değişmesini ve yatay yada dikey olmasını istiyorsanız, bu kilit simgesini kapalı hale getirmelisiniz yani devre dışı bırakmalısınız.

peki bunu nasıl yapacaksınız?

iPhone’da hızlı erişim menüsünü açarak bunu kolayca yapabilirsiniz. Hızlı erişim menüsü yukarıdaki resimde görülmektedir. Burada 2 numaralı ok işaretiyle gösterilen sağ üst köşedeki kilit simgesi bizim aradığımız döndürme kilididir.

Eğer bu kilit açık ise beyaz ve parlak bir renktedir. Açık ise bu kilit simgesinin üzerine bir kez dokunarak kapalı hale getirebilirsiniz. Eğer olur da hata çıkarsa ve hala ekran dönmüyorsa, o zaman cihazı yeniden başlatınca düzelecektir.


Yayımlandı

kategorisi