İstediğim Şeyler Neden Olmuyor? Ne Yapmalıyım?

Bu hayatta istediğim hiçbir şey olmuyor diye yakınıyorsanız, yalnız olmadığınızı bilmek sizi rahatlatacaktır. Aynı duyguları yaşayan yüz milyonlarca insan bu sorunun cevabını arıyor.

Bu yazıda çok istediği şeyleri bir türlü elde edemeyen kardeşlerimiz için naçizane birkaç tavsiyede bulunacağım. Benim psikoloji konusunda uzmanlığım falan yok. Sadece bir kardeşiniz olarak sizlere faydalı olacağına inandığım birkaç kelam edeceğim.

İnsanlar istediği şeyler olmadığı zaman hemen hayırlısı buymuş diyerek işi Allah’a havale ediyor. Tabii ki Allah’ın istemediği hiçbir şey olmaz fakat Allah’ın da izniyle insanlar kendi özgür iradesiyle kendi kaderini yaşayacaktır. Bazen her şeyi Allah’a havale etmek kolaycılık ve tembellik olabilir ve bu da kişiye hayatı boyunca zarar verebilir.

Peki ama ne yapacağız?

İstediğin olmuyorsa daha çok gayret edip daha doğru yöntemleri kullanmayı denemek de mantıklı olabilir. Mesela istediğin şeyi elde eden diğer insanların taktiklerini deneyebilirsin. Tabii ki doğruluktan ve ahlaktan ödün vermeden.

Sen elinden geleni yapmana rağmen hala olmuyorsa, insanın gücünün sınırlı olduğunu ve bizim sadece kendimizi kontrol edebileceğimizi ama çevremizde olup bitenlerin bizim kontrolümüzde olmadığını, burada şansın devreye girdiğini hatırlamak faydalı olacaktır.

Bazı insanlar bazı konularda doğuştan şanslı olabilir, bazıları da yaşarken şanslı olabilir ama insan çok çalışarak da, kafasını çalıştırarak da kendi şansını elde edebilir. Her şeye rağmen hala istediğin olmuyorsa, mutlu olmanın bin çeşit yolu olduğunu bilerek, kendine seni mutlu edecek bir şey bulup onu isteyebilirsin. Bu seferkinin daha kolay ulaşılabilir olması senin lehine olacaktır.


Yayımlandı

kategorisi