Kilo Koruma Önerileri Zayıfladıktan Sonra Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

2016-10-04_20-16-45

Zayıflamanın pek çok yolu var. Mesela günümüzün popüler diyetlerinden birini yapabilir veya spor yaparak zayıflayabilirsiniz. Ama zayıflamak işin kolay yanı. Zayıflamakla iş bitmiyor çünkü asıl zor olan zayıfladıktan sonra kiloyu korumak yani formda bir vücuda kalıcı bir şekilde daha uzun yıllar sahip olabilmek. Zaten çevrenizdeki insanları biraz dikkatlice incelerseniz bazılarının zaman zaman diyet ve sporla zayıflayıp ideal kilosuna kavuştuğunu ama bir süre sonra tekrar eski kilosuna döndüğünü hatta eskisinden daha da çok şişmanladığını fark edebilirsiniz.

Gelmiş geçmiş en ünlü diyetlerden biri olan Dukan diyetini yapan herkes çok çabuk ve kolay bir şekilde fazla kilolarından kurtuluyor. Fakat doktor Dukan kitabında verdiği tavsiyelerde verilen kiloların kalıcı olması için uzun bir süre daha mesela 6 ay ile 2 sene arasında bir koruma diyetinden bahsediyor. Kim bilir, belki de bu koruma diyetini yapanlar kilosunu koruyabilir fakat ben bugüne kadar yapabileni görmedim. Bence Dukan diyetiyle kilo veren herkes bu kiloları geri alacaktır. Zaten etrafımda gördüklerim ve kendi deneyimim bunu net bir şekilde gösteriyor.

İşin daha da kötüsü, sadece Dukan diyeti değil, Taş Devri Diyeti, Alkali Diyeti, 21 Günde Diyet ve bu tarz popüler diyetlerle hızlı bir şekilde kilo verenler, diyet bittikten sonra eski yaşantısına yani eski beslenme alışkanlıklarına geri döndüğü için, kilo verme hızından daha yüksek bir hızla o kiloları fazlasıyla geri alıyor. Çünkü zaten şişmanlamaya sebep olan asıl şey sizin normaldeki beslenme şeklinizdir. Bu neden devam ettiği sürece neden sonuç ilişkisinden dolayı kilo alımı ve şişmanlama kaçınılmaz olacaktır. Vücut hızla kilo kaybettiği için, diyetin ardından daha da hassaslaşacak ve yediğiniz her şeyi hızla yağlara çevirip depolayarak eski kilosuna kavuşmak için elinden geleni yapacaktır.

Peki bu kısır döngü nasıl kırılacak?

Cevabı aslında siz de tahmin edebilirsiniz. Maalesef beslenme şeklinizi değiştirerek daha sağlıklı bir düzene geçmeniz gerekiyor. Bu işin en güzel yanı, yeni beslenme şeklinizle birlikte hem her zaman hayalini kurduğunuz kiloda kalacak ve aynalarla barışacaksınız, hem de eskisinden çok daha sağlıklı ve zinde olacaksınız.

Ben şahsen Karatay Diyetini önermiyorum fakat yukarıda saydığım popüler diyetlere nazaran Karatay Diyetiyle zayıflamak ve formunu korumak çok daha kolay. Çünkü zaten Karatay Diyeti aslında bir diyet değil, sağlıklı bir yaşam biçimidir. Yani Karatay Diyeti’nin sonu yok. Zayıflayınca bırakın demiyor. Çünkü diğer diyetler gibi zor ve sıkıcı değil. Fakat bu diyeti yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışın çünkü yüksek tansiyon, kolesterol ve kalp gibi rahatsızlıklarınız varsa, sizin için zararlı olabilir.

Bunun dışında kalıcı olarak zayıflamanın en iyi yolu şekerli, asitli (bisküvi, çikolata, börek, pasta, light kola, gazoz ve soda dahil) ve unlu yiyecekleri tamamen kesmektir. Tabii ki bunların en başında ekmek geliyor. Çünkü şekerli ve unlu besinler tıpkı uyuşturucuya benzer bir şekilde bağımlılık yapıyor ve insanın yedikçe yiyesi geliyor. Zaten bu tür besinler çok hızlı bir biçimde sindirilip kana karıştığı için çok çabuk acıkmanızı sağlıyor. Üstelik kan şekerini arttırdığı için pek çok hastalığa da neden olduğu bilinmektedir. Şekerin zararlarını saymaya hiç gerek görmüyorum çünkü zaten biliyor olduğunuzu var sayıyorum. Tatlı sevenler için bu işin çok zor olacağını biliyorum. Fakat şekerli ve unlu yiyecekleri bırakmayı, tıpkı sigarayı bırakmak gibi düşünün. Tabii ki ilk zamanlar zor gelebilir. Ama inanın eğer biraz sabrederseniz, kesinlikle birkaç gün sonra artık canınız hiç istemeyecek ve belirli bir zaman geçtikten sonra da artık tadını bile hatırlamayacağınız için size hiçbir şey ifade etmeyecek.

Ben bildiğiniz bir tatlı canavarıydım ve bir oturuşta en az yarım kilo baklavayı tok karnına yiyebiliyor ve 2 büyük boy künefeyi tek başıma biterebiliyordum. Bir oturuşta bir ekmeği bitiren ben aynı zamanda günde 2 litre light kola veya light gazoz içiyordum. Bunlardan asla vazgeçemeyeceğimi düşünüyordum fakat hiç de beklediğim gibi zor olmadı. Ekmek yerine bir tabak fazladan sebze-et karışımı yemek yiyorum. Tatlı yerine ise kuru meyveleri tercih ediyorum.

Eğer iştahınız rahat durmuyorsa ve sizi sürekli zorluyorsa, iştahı kesmek için yeşil çay, zeytin, tarçın ve zencefil gibi besinlerden faydalanabilirsiniz. Mesela tarçınlı yeşil çay veya zencefilli yeşil çay beni o kadar tok tutuyor ki, resmen yemek vakti geldiğinde zorla yemek yer hale geliyorum. Yemek yemenize rağmen hala daha fazlasını yemek istiyorsanız, hiç üşenmeden kendinize bir yeşil çay yapın veya 10-15 zeytin yiyin. Fakat tokluk hissinin gelmesi için 10 ile 15 dakika beklemeniz gerektiğini unutmayın. Eğer 15 dakika sabrederseniz, mucizevi etkiyi göreceksiniz. Eğer işe yaramazsa, o zaman istediğiniz kadar yiyin. Ama merak etmeyin, buna hiç gerek kalmayacak.

Siz de bu yöntemleri uygulayarak sağlıklı bir beslenme düzenine geçebilir ve ömür boyu arkadaşlarınız arasında en zayıf ve fit vücuda sahip olabilirsiniz.

Not: Önemli sağlık sorunları bulunanlar lütfen doktoruna danışmadan kendi başına diyet ve spor önerilerini uygulamasın.


Yayımlandı

kategorisi