Ana Sayfa Teknoloji Windows PC Klavyede olmayan işaretler nasıl yapılır? Kolay yöntem

Klavyede olmayan işaretler nasıl yapılır? Kolay yöntem

114
0

Bilgisayarın klavyesinde bulunmayan işaretleri yani özel karakterleri yapmak için Ascii kod tablosunu veya Karakter Eşlem aracını kullanabilirsiniz.

Karakter Eşlem ile klavyede olmayan işaretleri yapma

Öncelikle Karakter Eşlem penceresini açalım:

  • Windows 10’da Başlat‘ı açıp karakter eşlem yazıp Enter‘a basarak açabilirsiniz.
  • Windows 8, 7 ve XP’de Windows+R tuşlarına birlikte basınca açılan Çalıştır ekranına charmap yazıp Tamam‘a basarak açabilirsiniz.

2021 04 12 12 20 55 1

Karakter Eşlem penceresinin sağ tarafında alttaki resimde 1 numaralı ok işaretiyle gösterilen kaydırma çubuğunu aşağıya doğru çekerek tüm özel karakterleri görebilir ve işinize yarayanların üzerine tıkladıktan sonra sırayla 2 ve 3 numaralı oklarla gösterilen Seç ve Kopyala butonlarına basarak kopyalayabilirsiniz.

2021 04 12 12 24 58 3

Ayrıca her özel karakterin bir Unicode numarası vardır ve eğer bu numarayı biliyorsanız üstteki görselde 4 numaralı okla gösterilen Unicode’a git alanına bu numarayı yazarak anında bu özel karaktere ulaşabilirsiniz.

Daha farklı tiplerde özel karakterler arıyorsanız, en üstteki Yazı Tipini değiştirerek farklı bir tip seçerek beğendiğiniz gibi bir özel sembol bulabilirsiniz.

Ascii kod tablosu ile klavyede olmayan işaretleri yapma

Ascii Kod Tablosu 5

Yukarıdaki Ascii kod tablosuna göz atarak ihtiyaç duyduğunuz özel karakterin numarasına bakın ve bu numarayı ALT tuşuyla birlikte basarak bu özel karakteri yazın.

Örneğin ê (şapkalı e) sembolünü yazmak için Alt + 136 tuşlarına basmanız gerekiyor. Yani Alt tuşuna basılı tutarak sağdaki NumePad alanından sırasıyla 1,  3 ve 6 tuşlarına seri bir şekilde basın.

Önceki İçerikShift Tuşu Nedir, Ne İşe Yarar, Görevleri Nelerdir?
Sonraki İçerikExcel tahsilat makbuzu örneği (boş şablon indir) 2021

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz