Lazer Projektör Nedir Ne İşe Yarar Ne Farkı Var?

Merhabalar, bu yazımızda lazer projektör nedir, ne işe yarar ve normal bir projektörden ne farkı var gibi sorulara cevaben kısa bir makale hazırladık.

Öncelikle projektörün ne olduğundan kısaca bahsedelim. Başka bir kaynaktan aldığı görüntüleri, içindeki ışık kaynağını kullanarak, polarizasyonunu değiştirmek suretiyle karşı tarafa yansıtan cihaza projektör denir. Diğer bir adı da projeksiyon cihazıdır.

Genellikle konferans salonlarında, seminer ve toplantılarda gördüğümüz projektörler büyük ekranda film izlemek için bile idealdir.

Projektör Türleri Neler?

Ampul projektörler ve lazer projektörler olmak üzere şuanda piyasada satılan iki tipi bulunuyor. Normalde ampul projektörler eski model olduğu için daha ucuz ve daha yaygın olarak kullanılıyor. Fakat yeni teknolojinin ürünü olan lazer projektörlerin sunduğu görüntü kalitesi çok daha iyi.

Ampul tipi projektörler ışığı üretmek için ampul kullanırken, lazer tipi projeksiyonlar ışığı üretmek için lazer kullanmaktadır. Aralarındaki en temel fark budur.

Lazer Projektörlerin Artıları ve Eksileri

Lazer tipi projektörlerin renkleri daha zengindir, daha canlıdır, daha parlaktır, kontrastı daha iyi ayarlanmıştır. Kısacası ampul tipi projektörlerden çok daha kaliteli bir görüntü sunar.

Lazer projektörlerin bakım maliyeti ampul tipi projektörlere göre çok daha düşüktür. Çünkü ampul projektörlerin ömrünü belirleyen şey ampul ömrü fakat bu ampuller aynı zamanda çok pahalıdır.

Ampul tipi projektörler daha fazla enerji harcadığı için elektrik faturasında önemli fark yaratır. Çünkü hem ışığı iki farklı adımda üretiyor, hem de ampuller çok ısındığından dolayı ampulu soğutmak için fan çalıştırır. Bu da ekstra elektrik enerjisi tüketimi anlamına gelir.

Ampul tipi projektörlerde yansıtma mesafesi kritik öneme sahiptir ve bunu ayarlamak zordur. Fakat lazer tipi projektörlerde mesafe çok önemli değil. Hatta yeni çıkan modellerde ekrandan sadece 8 inç uzakta bile 120 inçlik bir görüntü elde edilmektedir.

Ampul tipi projektörler ise sadece fiyatının ucuz olmasıyla lazer tipi modellerden daha avantajlıdır. Hem de öyle böyle değil. Bir lazerli projektör, bir ampul projektörden yaklaşık 3 kat daha pahalıdır.


Yayımlandı

kategorisi