Linux’ta Windows Oyunları Oynamak 2019-2020 Kolay Yolu Pratik

Eskiden Linux yüklü bir bilgisayarda Windows için hazırlanan oyunları oynamak bir işkence gibiydi. Hele fazla teknik bilgisi olmayanlar için içinden çıkılmaz bir kabusa dönüşüyordu.

Fakat artık Steam Play olarak bilinen ama asıl adı Proton olan bir platform var ve bu platform sayesinde Steam oyunlarını rahatlıkla Linux sistemlerde oynayabiliyoruz. En azından pek çok Steam oyununu dersek daha doğru olur. Çünkü bazılarını özellikle de en son çıkan oyunları çalıştırmayabilir. Ama bunun sisteme bir zararı yok. Sadece oyunu oynayamazsınız fakat hemen başka bir oyunu seçip oynayabilirsiniz.

Linux için Steam Play İndir

Not: Açılan sayfada aşağıdaki resimde ok işaretiyle gösterilen simgeye tıklayarak Linux versiyonunu indirin ve kurun. İndireceğiniz dosyanın uzantısı .deb olmalı.

Windows Oyunlarını Linux Üzerinde Nasıl Oynarım?


Kurulumun ardından Steam Play programını çalıştırın ve ana pencerede sol üst köşedeki Steam menüsüne tıklayıp açılan menüden Ayarlar‘a (settings) tıklayın.

Daha sonra açılan menüden soldaki Steam Play seçeneğine tıklayın. Bu arada “Enable Steam Play for supported titles” (Desteklenen başlıklar için Steam Play’i etkinleştir) seçeneği işaretli olmalı ve “Enable Steam Play for all other titles”  (Diğer tüm oyunlar için Steam Play’i etkinleştir) seçeneği işaretli olmalı. Ardından Tamam butonuna tıklayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Daha sonra Steam kütüphanesine gidip arama çubuğunun hemen yanında yer alan açılır menüye tıklayın ve açılan menüde Oyunlar seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun.

Linux’ta Windows oyunları nasıl oynanır?

Şimdi Steam oyunlarını ekranda görecek ve dilerseniz tek tıkla yükleyip oynamaya başlayacaksınız. Yüklenecek oyunlar hakkında bilgilendirme yapmak için Runs on this computer via Steam Play mesajı gösterilir.

Yayımlandı