Minecraft Çocuklara Zararları Nelerdir?

Merhabalar, bu yazımızda Minecraft çocuklara zararları nelerdir sorusuna cevaben, bilgisayarda ve mobil telefonlarda oynanan Minecraft  oyununun çocuklar için güvenli olup olmadığına bakacağız.

Minecraft Yaş Sınırı Kaçtır?

Kuzey Amerika’da bulunan ESRB’ye göre Minecraft için yaş sınırı 10’dur. Yani çocuğun en az 10 yaşında olması gerekir.

Avrupa’da yer alan PEGI’ye göre ise 7 yaş ve üzeri çocuklar için uygun bir oyundur.

Minecraft Çocuklar için Güvenli mi, Zararlı mı?

Bu sorunun cevabı oyunun moduna göre değişir. Örneğin genelde zararsız denilebilir ama çevrimiçi çok oyunculu modda oynanırsa, çocuklar açısından tehlikelidir.

Örneğin çocuk bir public sunucuya bağlanabilir ve sonrasında kötü insanlarla karşılaşabilir, zorbalık mağduru olabilir yada bilgisayarına virüs bulaşabilir.

Bundan dolayı çocuğunuzun bağlandığı sunucuyu devamlı surette kontrol etmeniz gerekiyor. Ayrıca MineCraft ile ilgili YouTube videolarından kesinlikle çocuğunuzu uzak tutun çünkü zorbalık ve uygunsuz davranışlar izleyebilir.

Eğer çocuğunuz online Minecraft oynayacaksa, mutlaka mesajlaşma özelliğini kapatın.

Minecraft ile ilgili yeni harita, skin ve modları indireyim derken bunların içinde gizlenen virüsler bilgisayara bulaşabilir. Bu nedenle bir antivirüs programınız mutlaka olsun.

Tüm bunların yanı sıra çocuğun internetsiz olarak tek başına Minecraft oynamasında bir sakınca yoktur. Tabii eğer derslerini aksatmıyorsa veya fazla kilo problemi yoksa.

Kısacası çocuğunuz Minecraft oynuyorsa public sunuculardan uzak tutmaya bakın.


Yayımlandı

kategorisi