Mozilla Firefox Yandex Kaldırma Silme Resimli Anlatım

Yandex bugün tüm dünyada popüler olan bir arama motoru ve tıpkı Google gibi pek çok faydalı servisi tamamen ücretsiz olarak sunan başarılı bir firmadır.

Fakat bazen internet tarayıcılarına habersiz, izinsiz ve gizli bir şekilde yüklenerek arama motorunu değiştiriyor, ana sayfayı değiştiriyor ve bu durum kullanıcıları rahatsız ediyor yada endişeye sevk ediyor. İnsanlar Google’a alışık olduğu için hemen Yandex’i kaldırarak kurtulmak istiyorlar.

Aslında Yandex’in zararı yok fakat eğer Mozilla Firefox’tan Yandex’i silmek ve Google’ı tekrar arama motoru yapmak istiyorsanız burada kısa ve öz bir şekilde anlatıyorum.

Mozilla Firefox tarayıcısını açın ve sağ üst köşede alt alta üç çizgi şeklindeki simgeye tıklayın. Açılan menüden Seçenekler’e tıklayın. Alttaki resimde gösterdim.

2016-07-26_13-40-00

Aşağıdaki sayfa açılacaktır. Burada ilk olarak 1 numara ile gösterdiğim Arama sekmesine tıklayın. Eğer Yandex’i tamamen kaldırmak yerine sadece Google’ı arama motoru yapmak istiyorsanız 2 numara ile gösterdiğim butona tıklayın ve açılan menüden 3 numara ile gösterdiğim Google’ı seçin. Böylece artık Mozilla Firefox’tan bir şey aradığınızda Google üzerinden otomatik olarak arama yapmış olacaksınız yani Yandex devreye hiç girmeyecek.

Fakat Yandex benim canımı sıkıyor ve Firefox tarayıcısından tamamen silmek istiyorum diyorsanız, o zaman 4 numara ile gösterdiğim yerdeki Yandex’i seçin ve 5 numarayla gösterdiğim Kaldır’a tıklayın. Böylece artık Yandex arama motorundan külliyen kurtulmuş olacaksınız.

2016-07-26_13-42-10


Yayımlandı

kategorisi