Multivitaminler Faydalı Mı Zararlı Mı? Vitamin Hapını Kimler Nasıl Kullanmalı?

2016-10-13_14-22-36

Yaşasın Hayat adlı kitabıyla ünlenen, daha önce Cumhurbaşkanlığı sağlık danışmanlığı ve Sağlık Bakanlığı etik kurulu üyeliği gibi önemli görevlerde bulunmuş olan ve NTV kanalında Yaşasın Hayat isimli sağlık programıyla her hafta ekranlara gelen Profesör Doktor Osman Müftüoğlu multivitaminleri ve diğer takviyeleri değerlendirdi.

Hekimler multivitaminleri destekler
Yapılan araştırmaların büyük kısmı iyi planlanan vitamin desteğinin kemik erimesi, kanser, kalp damar hastalıkları ve diğer kronik hastalıklardan korunmada işe yaradığını ortaya koyuyor.
Doktorlar sağlıklı beslenen kişilerin multivitamin desteği almasını gerekli görmüyor fakat doktorların büyük bir kısmı aslında multivitaminleri kendileri de kullanıyor.
Yalnızca multivitamin haplarını yutmak yetmez
Doktorlar aslında hiçbir multivitamin takviyesinin sağlıklı beslenmenin yerini tutmayacağını belirtiyor. Çünkü vitaminler size yağ, karbonhidrat, protein ve posa veremez. Bunlar vücudumuz için gerekli olduğundan dolayı yalnızca vitamin hapı yutarak sağlığı koruyamazsanız.
Her insanın ihtiyacı birbirinden farklı olabilir
Herkes her yaşta bazen vitamin ve diğer takviyelere ihtiyaç duyabilir. Örneğin büyüme çağındaki çocuklara D, DHA, kalsiyum ve B vitamini takviyesi verebilirsiniz. Mesela hamilelere omega-3 (DHA) takviyesi veya folik asit takviyesi yapabilirsiniz.
Bununla birlikte 50 yaşını geçenlere günlük kalsiyum ve D vitamini desteği verilebilir. 60 yaşını geçenlere B12 takviyesi de faydalı olabilir. Fakat takviye yapacağım derken çok fazla masrafa girmeye de gerek yok.

Yayımlandı

kategorisi