Bilgisayarda ODT Dosyasını Açma

ODT Dosyası Nedir, Nasıl Açılır, Açma iPhone Android ve PC İçin

Sitemize bir kez daha hoş geldiniz değerli Teknolib takipçileri. Bu yazımızda sizlere ODT dosyası nedir, ODT dosyası ne işe yarar ve ODT dosyası nasıl açılır gibi sorular hakkında detaylı bilgiler sunuyoruz. Yazının devamında Android’li telefonlarda .odt uzantılı dosyaları açmak için ne yapılır, iPhone (iOS) cihazında odt dosyası nasıl açılır ve Windows bilgisayarda odt dosyasını açmak için hangi program kullanılır gibi soruların net yanıtlarını okuyacaksınız.

ODT Dosyası Aslında Nedir? Ne Demektir? Açılımı

ODT demek Open Document diliyle yazılan bir dosya demektir ve tam olarak açılımı ise OpenDocument Text Document şeklindedir. Bu üç kelimenin baş harfinin birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Dünyaca ünlü teknoloji firması olan Oracle tarafından geliştirilmiştir.

Bir ODT dosyası aslında bir metin dokümanıdır ve çeşitli kelime işlemci yazılımlar tarafından oluşturulabilir. Örneğin MS Word, Apache OpenOffice ve LibreOffice gibi yazılımlarla OTD dosyası oluşturabilir veya elinizdeki belgeleri ODT’ye dönüştürebilirsiniz.

ODT dosyası içinde metin, resim, obje çizimleri ve stiller gibi farklı elemanlar olabilir. ODT dosyaları OASIS OpenDocument XML-tabanlı standardı kullanarak biçimlendirilir.

ODT Dosyası Windows Bilgisayarda Nasıl Açılır?

Bilgisayarda ODT Dosyasını Açma

Yukarıda da isimlerini paylaştığım Microsoft Word, Apache OpenOffice ve LibreOffice gibi yazılımlarla ODT uzantılı dosyaları rahatlıkla açabilirsiniz. Bunlar arasında Word programı ücretlidir ama diğer ikisi hem tamamen bedava hem de Türkçedir.

Bu 3 program ile odt dosyalarını açmak için sol üst köşedeki Dosya menüsüne tıklayıp açılan menüden Dosya Aç seçeneğine tıklayarak ve ardından ODT dosyasını seçerek kolayca açabilirsiniz. Ayrıca Google Drive üzerinde bu dosyayı çevrimiçi (online) olarak açıp okuyabilirsiniz.

Windows yüklü bilgisayarlarda ODT dosyalarını açabilen programların tam listesi aşağıda verilmiştir.

  • File Viewer Plus
  • Apache OpenOffice
  • LibreOffice
  • Microsoft Word 2016
  • Corel WordPerfect X9
  • AbiSource AbiWord
  • IBM Lotus Notes

iPhone’da ODT Dosyası Nasıl Açılır?

iPhone'da ODT Dosyası Açma

iPhone cihazındaki ODT dosyasının üzerine parmağınızla dokunun. Tıpkı diğer dosyaları açarken yaptığınız gibi. Böylece Dosya Dönüştürmeye İzin Ver yazan yeni bir ufak pencere açılarak ve İzin Ver seçeneğini seçin.

ODT Dosyası Nedir, Nasıl Açılır

Böylece ODT dosyası açılacak ama karşınıza bu dosyanın salt okunur bir dosya olduğunu ifade eden bir uyarı mesajı çıkacak. Fakat amacınız odt dosyasını düzenlemek olmadığı için yalnızca görüntülemek olduğu için dosyanın salt okunur olması önemsiz bir mevzu.

Alternatif olarak buraya tıklayınca açılan web sitesi üzerinden ODT dosyasını Word (DOC) dosyasına dönüştürüp rahatlıkla açabilirsiniz.

Son olarak LibreOffice bünyesinde bulunan OOReader adlı uygulamayı buraya tıklayıp Apple Store üzerinden yükleyerek ODT dosyasını kolayca açabilirsiniz.

Android’li telefonlarda ODT dosyası nasıl açılır?

Android telefonda ODT dosyası açma

Office Documents Viewer adlı Android uygulamasını yükleyerek Andrid cihazlarında odt uzantılı dosyaları açmak mümkün. Bu uygulamayı ücretsiz olarak buraya tıklayıp yükleyebilirsiniz.

Fakat dilerseniz Google Drive üzerinden programsız olarak ve çevrimiçi (online) bir biçimde ODT dosyasını açabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi