Opera Turbo Modu Nasıl Açılır? Nedir? Android iOS Windows

Opera Turbo Modu tahmin edeceğiniz gibi sayfaları, sayfanın içindeki resimleri videoları küçülterek daha hızlı yüklenmesini sağlar. Çünkü boyutu düşürülen sayfalar her zaman daha hızlı açılır.

İnternette bugün hız çok önemlidir. Özellikle de mobil cihazlarda internet hem kotalı hem de daha yavaş olduğu için Opera’nın turbo mod özelliği resmen ilaç gibi geliyor.

Eskiden bu özellik masaüstü bilgisayar sürümünde de vardı fakat Opera bu özelliği masaüstünden kaldırdı. Bunun sebebi WiFi modemlerin genellikle hız ve kota sorunu olmaması. Yani artık gereksiz gördüler bu özelliği. Eğer çok isterseniz, Opera’nın 58. sürümünü yükleyerek bu özelliği bilgisayarda kullanmaya devam edebilirsiniz. Çünkü 59 ve sonraki sürümlerde yok.

Fakat mobil cihazlarda yani Android ve iOS telefonlarda bu özellik hayat kurtarıyor. İnternetin az çektiği yerlerde sayfaları saniyeler boyunca beklemenize hiç gerek kalmıyor. Sayfa sıkıştırılarak boyutu azaltıldığı için jet gibi yükleniyor. Üstelik kotanız da 4 kat daha az harcanıyor. Mesela bir sayfanın boyutu 20 mb ise sizin Opera ile açtığınız sayfa taş çatlasa 5 mb oluyor.

Opera Turbo Modunu Açma Resimli Anlatım

Opera’yı Android mağazasından veya iOS mağazasından yükleyin ve çalıştırın.

Ana ekranın sağ alt köşesinde yer alan kırmızı Opera logosuna basın ve açılan pencerede Ayarlar‘a basın.

Açılan pencerede Tarayıcı sekmesi içindeki Veri kazancı özelliğinin sağ tarafında yer alan butona bir kez basarak açın yani aktifleştirin. Hepsi bu kadar basit. Yine bu yere gelerek aynı butona bir kez daha basıp devre dışı bırakabilir yani kapatabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi